ЗооНовини

Вітаємо нашого лікаря, нашу любу Катерину Скрипову зі святом – з Днем Народження!

Зараз Катерина рятує людей, працюючи у Благодійному Фонді.
Бажаємо скорішого закінчення війни, щоб ти могла якнайшвидше повернутися до нас, до своєї мирної роботи – рятувати маленьких та беззахисних тваринок!

З ДНЕМ НАРОДЖЕННЯ!

🔴 USAVA звертається із відкритим листом до МОЗ та міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка із проханням ініціювати запровадження в Україні безкоштовної доконтактної вакцинації від сказу для лікарів ветеринарної медицини та людей із групи ризику у медичних закладах України.
Робота ветеринарних лікарів впливає на кожного члена суспільства, незалежно від того, чи має він домашніх улюбленців. Адже здоров’я тварин, людей та навколишнє середовище взаємопов’язані. Ветеринарні лікарі – це перша лінія захисту суспільства від зооантропонозних хвороб. Найнебезпечнішою із яких безумовно є сказ.
USAVA вважає, що кожен лікар ветеринарної медицини в Україні, повинен отримати право безкоштовно отримати доконтактну (профілактичну) вакцинацію та захистити своє життя. Така практика успішна за кордоном, зокрема у США, де вакцинують, як лікарів ветеринарної медицини, так і студентів, що здобувають цю професію та мають практичні заняття із тваринами.
Ми просимо затвердити на законодавчому рівні та забезпечити в Україні наявність і резерв вакцин для категорій людей (ветлікарі, волонтери, зоозахисники, працівники лабораторій тощо), які стикаються із професійною небезпекою зараженням сказом.
Повний текст листа та підписи можна переглянути тут: https://docs.google.com/…/1D0XELPsP…/edit
✅ Щоб долучитися до збору підписів, заповніть, будь ласка, анкету за посиланням: https://forms.gle/y2UUTq5Sot9xSjfL7

 

Ветеринари допомагають коту з кулею в голові

Ветеринарні хірургі Southfields Veterinary Experts провели складну операцію з видалення кулі з пневматичної гвинтівки, що застрягла в носоглотці кішки, через два роки після того як тварина була поранена.

Ветеринари з Warren House Veterinary Group у графстві Кент помітили гранулу на рентгенівському знімку, перш ніж направити Sypha до колеги-ветеринара Southfields, що належить Ліннею, у Базілдоні.

Власник Сіфи і попередній ветеринар думали, що вона подряпана і поранена два тижні тому, та за цей час в її голові застрягла дробинка.

Унікальне позиціонування

Карлос Рубінос, визнаний фахівець з хірургії дрібних тварин, спостерігав за її справою в Саутфілді і розповів, що розташування гранули було унікальним, тому для її видалення потрібна складна операція.

Він сказав: «Сіфа була направлена в Саутфілдс, оскільки протягом двох років у неї спостерігався підвищений дихальний шум і періодичні епізоди слинотечі.

“Наші дослідження, включаючи комп’ютерну томографію, виявили гранулу, що застрягла в її носоглотці – невеликій плямі між мозком Сіфи та носовою порожниною.

«На жаль, поранення від вогнепальної зброї часто зустрічаються у котів, що має викликати соціальне занепокоєння з приводу цієї дуже тривожної проблеми, але випадок із Сіфою був далеко не поширеним».

Ніколи раніше не повідомлялося

Доктор Рубінос додав: “Про металеву гранулу, що застрягла в носоглотці кішки, ніколи раніше не повідомлялося, і нам потрібно було розробити спосіб безпечного її видалення.

«Це була складна операція, під час якої ми розділили піднебіння Сіфи, щоб отримати доступ до гранули та видалити її, а потім реконструювали її піднебіння – вперше повідомляється про такий хірургічний підхід для лікування цієї проблеми».

Наступного дня після операції Сіфу відпустили додому, і вона завершила чудове одужання.

Бережіть домашніх тварин під час новорічних феєрверків

Шум феєрверків може досягати 150 децибел, а домашні тварини можуть бути особливо чутливими до шуму, а це означає, що новорічна ніч може бути для них травматичною. На щастя, є кілька простих речей, які можна зробити по дому, щоб запобігти стресу для собак, котів та інших домашніх тварин.

П’ять головних порад, які допоможуть заспокоїти ваших вихованців у новорічну ніч:

 1. Підготуйте барліг для свого вихованця перед Новим роком і похваліть його, коли він там розслабиться, щоб він сприймав це як безпечний відпочинок.
 2. Забезпечте фоновий шум (спокійну музику в помешканні) і закрийте штори та вікна в новорічну ніч, коли очікуються феєрверки.
 3. Зберігайте спокій самі. Ніколи не карайте свого вихованця – пам’ятайте, якщо він зробить «свої справи» вдома, це не його вина.
 4. Перемістіть дрібних домашніх тварин, таких як кролики та морські свинки, у тихе місце в приміщенні, та забезпечте їх великою кількістю підстилки, щоб допомогти їм почуватися в безпеці та замаскувати звуки. Якщо ви влаштовуєте вечірку, не забудьте перемістити їх подалі від щуму.

Президент Британської ветеринарної асоціації Анна Джадсон сказала:

“Святкування Нового року може бути лякаючим часом для домашніх тварин. Вечірки та збори часто означають збільшення кількості відвідувачів і шуму, а також порушення звичного розпорядку дня. Якщо додати до цього занепокоєння, викликане новорічними феєрверками, не дивно, що багато тварин стають неспокійними і навіть засмученими. Ми рекомендуємо всім власникам знати про конкретні симптоми шумофобії у своїх тварин і вжити заходів, щоб мінімізувати вплив феєрверків та інших свят на своїх вихованців».

Ознаки стресу можуть відрізнятися у різних тварин, і деякі домашні тварини можуть демонструвати досить ледь помітні ознаки, включаючи неспокій, зміни виразу обличчя, задишку, слинотечу, небажання залишатися на самоті, туалет у будинку або інші зміни в поведінці. Однак у важких випадках вони можуть стати дуже збудженими або навіть руйнівними у своїх спробах втекти, а крайні випадки вимагають ветеринарної допомоги.

Якщо ваш улюбленець серйозно страждає від феєрверків, слід розглянути можливість візиту до ветеринарного лікаря для короткострокового лікування, а також для того, щоб спланувати довгострокове рішення. Фобію феєрверків часто можна ефективно лікувати за допомогою методів модифікації поведінки, застосовувати їх за допомогою професіоналів, а також відданості та терпіння власника. Зверніться до ветеринарного лікаря, щоб обговорити варіанти лікування та отримати направлення на поведінкову терапію.

20.12.2023

UF отримує фінансування на розробку інструментів штучного інтелекту

«Трансформаційний проект» створить цифрову платформу візуалізації для виявлення індивідуальних діагнозів і методів лікування раку.

Today’s Veterinary Business Staff

Коледж ветеринарної медицини Університету Флориди отримав майже 2,3 мільйона доларів від законодавчих зборів штату на розробку першої у своєму роді системи охорони здоров’я з ветеринарного навчання.

За даними університету, цифрова платформа візуалізації на основі штучного інтелекту збиратиме, зіставлятиме та аналізуватиме дані пацієнтів, полегшуючи індивідуальну діагностику та лікування раку.

«Нам потрібно зробити все можливе, щоб усунути бар’єри на шляху до лікування раку. А створення цифрової платформи візуалізації з підтримкою штучного інтелекту, допоможе нам у цьому», — сказав доктор Бен Сассе, президент UF. «Це буде трансформаційний проект, який позиціонує UF як національного лідера в лікуванні раку та медичних інноваціях».

Проект фінансуватиметься в розмірі 750 000 доларів США щорічно протягом трьох років. Перший етап буде зосереджений на заповненні сховища даних з використанням оцифрованої інформації, зібраної з діагностичної візуалізації, а також даних клітин і тканин з більш ніж 110 000 випадків захворювання в навчальній лікарні UF.

Після того, як завдання буде виконано, проєкт генеруватиме алгоритми штучного інтелекту для створення доклінічних, порівняльних та трансляційних моделей досліджень.

«Для дослідників ця ініціатива сприятиме безперервному циклу відкриттів та клінічних інновацій», — сказала доктор Джанет Робішоу, заступник декана коледжу з досліджень та аспірантури. «Незалежно від того, чи є у вашого собаки рак, у вашої кішки хронічна хвороба нирок або у вашого коня коліки – ми матимемо доступ до скарбниці даних про попередні випадки просто миттєво, ми зможемо швидко проаналізувати кожен випадок, щоб отримати діагноз та методи лікування».

Проєкт є частиною ініціативи UF Health AI Initiative, яка зосереджена на:

 1. Дослідження: Розробка нових інструментів і методів штучного інтелекту для вирішення реальних проблем.
 2. Освіта: Допомагаємо студентам зрозуміти концепції штучного інтелекту та їх застосування в медичних галузях.
 3. Технологія: Розробка нових технологій штучного інтелекту та додатків у сфері UF Health.
 4. Інформаційно-роз’яснювальна робота: переклад та підвищення обізнаності про штучний інтелект та його потенційне застосування.

Підприємство також підтримує Центр передового досвіду One Health Center, який просуває ідею про те, що люди, тварини та навколишнє середовище пов’язані.

«Цей новий проект дозволить нашому коледжу відігравати вирішальну роль в межах програми «One Health» за рахунок застосування інноваційних інструментів штучного інтелекту в таких областях, як порівняльна онкологія та відкриття спільних причин у тварин і людей», — сказала декан ветеринарного коледжу, доктор Дана Зіммел. «Цей проєкт допоможе нам сприяти кращому розумінню One Health у студентів наступного покоління, науковців та клінічних працівників.

18.12.202

Британська ветеринарна асоціація відреагувала на заборону утримувати приматів як домашніх тварин

Британська ветеринарна асоціація (BVA) вітає новину про те, що утримання приматів як домашніх тварин буде заборонено новим законодавством.

Зміни, внесені через вторинне законодавство відповідно до Закону про добробут тварин 2006 року, означатимуть, що більше не можна утримувати приматів у домашніх умовах як домашніх тварин та у середовищах, які не забезпечують їхні потреби. Утримувати приматів зможуть тільки приватні власники, які можуть забезпечити найвищі стандарти добробуту, і то тільки в тому випадку, якщо вони будуть дотримуватися суворих правил схеми ліцензування.

Президент Британської ветеринарної асоціації Анна Джадсон сказала: «Ця заборона на утримання приматів як домашніх тварин в Англії, є гарною новиною, і я сподіваюся, що інші країни швидко наслідуватимуть цей приклад. Британська ветеринарна асоціація чітко дала зрозуміти уряду, що потреби приматів настільки складні, що їх рідко можна задовольнити в домашніх умовах. Тому життєво важливо, щоб запропонована система ліцензування зайшла досить далеко, а заборона могла бути належним чином застосована. Ми закликаємо уряд тісно співпрацювати з ветеринарними та зоологічними організаціями, щоб отримати це право та гарантувати, що благополуччя цих тварин не буде забезпечено».

BVA окреслила необхідність заборони на утримання приматів як домашніх тварин у своїй нещодавній політичній позиції щодо нетрадиційних тварин-компаньйонів.

17.12.2023

Згідно з дослідженням, форма голови собак, впливає на їхній сон

 
Собака готується до ЕЕГ-тесту. Авторство: Oszkár Dániel Gáti
 
Породи собак з плоскою мордою популярні у всьому світі. У США і в Угорщині французький бульдог в даний час є найпоширенішою породою. Однак їх популярність обходиться дорогою ціною з точки зору здоров’я: укорочені черепи пов’язані з погіршенням морфології мозку, утрудненим диханням і проблемами зі сном.
Згідно з останніми висновками угорських дослідників, собаки з плоскою мордою сплять більше, тому що їх специфічне для породи апное уві сні збільшує денну сонливість, їх фаза швидкого сну довша, а їх патерни ЕЕГ уві сні демонструють ознаки втрати білої речовини.
(Апное в сні – різновид апное, для якого характерне припинення легеневої вентиляції під час сну більш ніж на 10 секунд. Найчастіше воно триває 20-30 секунд, хоча у важких випадках може досягати 2-3 хвилин і займати до 60% загального часу нічного сну.)
При регулярних апное (зазвичай не менше 10-15 протягом години) виникає синдром апное уві сні з порушенням структури сну та денною сонливістю, погіршенням пам’яті та інтелекту, скаргами на зниження працездатності та постійну втому. Розрізняють обструктивне та центральне апное уві сні, а також їх змішані форми.
Незважаючи на небезпеку для здоров’я, велика кругла голова може бути привабливою рисою собаки для багатьох людей. Плоскомордні собаки, такі як французькі та англійські бульдоги та мопси, живуть у середньому на 3-4 роки менше, ніж інші собаки, і часто не доживають до дорослого віку. Навіть за своє коротке життя вони страждають від багатьох недуг і переносять операції, пов’язані з корекцією проблем опорно-рухового апарату, очима та диханням. Аномальне укорочення черепа, також привело до спотвореня, зкруглення мозоку, але поки невідомо, як це впливає на роботу нейронів.
Угорські дослідники вивчили сон 92 сімейних собак за допомогою ЕЕГ. “У лабораторії сну собаки проводять зі своїми господарями близько трьох годин. Оскільки нічого цікавого не відбувається, собаки швидко засинають. Тим часом ми вивчаємо електричні сигнали,  що генеруються мозковою активністю,  за допомогою електродів, приклеєних до шкіри голови», — каже Анна Кіс, піонер у вивченні сплячих собак і науковий співробітник Інституту когнітивної нейронауки та психології HUN-REN.
«Ми хотіли з’ясувати, чи сплять собаки з плоскою мордою інакше, ніж інші собаки, оскільки, як відомо, вони страждають від нестачі кисню через проблеми з диханням і, отже, мають нижчу якість сну. Ми виявили, що собаки з плоскою мордою спали більше за три години, які їм дали під час дослідження. Більша кількість денного сну, ймовірно, є компенсацією недостатнього сну вночі».
«Але коли ми вивчили патерни ЕЕГ, ми отримали більш захоплюючі результати», — продовжує Софія Богнар, аспірантка, яка вже багато років досліджує породи собак з коротшим носом, науково відомих як брахіцефальні собаки.
Собака прокидається після сну. Авторство: Enikő Kubinyi
 
При вивченні когнітивних функцій, особлива увага приділяється фазі швидкого сну, також відомої як парадоксальний сон, через високочастотну активність мозку, що супроводжується м’язовою атонією. Наприклад, з попередніх досліджень відомо, що амплітуда бета- і дельта-хвиль мозку (вимірюється за допомогою ЕЕГ) під час швидкого сну пов’язана з успішністю навчання у собак і інтелектом у людей.
«У цьому дослідженні ми виявили, що брахіцефальні собаки мали меншу бета-хвилю та збільшену дельту, порівняно з собаками з довшою мордою. Збільшилася частота веретен сну. Ця закономірність раніше була пов’язана з гіршим навчанням у собак і втратою білої речовини у людей», — каже Івайло Йотчев, перший автор дослідження,  опублікованого в журналі Brain Structure and Function.

“Причин наших результатів може бути декілька. Найцікавішим з них є те, що здається, ніби собаки з плоскою мордою зберегли режим сну щенячого віку, подібно до новонароджених, які проводять більше часу у фазі швидкого сну.
Широко поширена думка, що собак-брахіцефалів відбирають за ознаками, схожими на немовлят.
“У них великі голови і очі, високий лоб та маленький ніс, тому що ми, люди, вважаємо ці риси дуже привабливими. Вони як немовлята, змушують нас піклуватися про них. Цілком можливо, що селекція собак, на вигляд схожих на немовлят, також інфантилізувала роботу їхнього мозку», — каже Еніко Кубіньї, професор і керівник дослідницької групи тварин-компаньйонів MTA-ELTE Lendület «Momentum» і групи дослідження мозку собак ELTE NAP.
“Це дуже сміливе припущення на даний момент. Однак, дуже ймовірно, що трвала селекція  брахіцефалічних порід, призводить до потенційно шкідливих змін у роботі мозку у зв’язку зі специфічною формою їх черепу».
by Eötvös Loránd University

16.12.2023р.

 

Нове вірусне лікування виявилося ефективним проти руйнівного раку кісток у собак

by University of Minnesota
Авторство: Молекулярна терапія – онколітики (2023). DOI: 10.1016/j.omto.2023.100736
Дослідники з Університету Міннесоти у партнерстві з клінікою Мейо провели новаторське дослідження, яке може дати надію собакам і, можливо, людям, у яких діагностовано остеосаркому — руйнівний рак кісток, який переважно вражає дітей, підлітків та молодих людей.

П’ятирічна тривалість життя пацієнтів з остеосаркомою, становить близько 60%. Нові методи лікування вкрай необхідні, оскільки стандартні варіанти залишалися, в основному, незмінними протягом більш ніж чотирьох десятиліть.
У новому дослідженні, опублікованому в Molecular Therapy — Oncolytics, дослідники з Коледжу ветеринарної медицини Університету Мічигану використовували онколітичний вірус,  розроблений у клініці Мейо, для лікування та знищення ракових клітин,  а також для підвищення імунної відповіді організму. Вірус везикулярного стоматиту (VSV-IFNβ-NIS) вводили системно перед стандартним лікуванням, яке зазвичай включає ампутацію кінцівок та хіміотерапію.
Дослідники спостерігали за собаками, у яких діагностували остеосаркому на одній з лап, надавши природну модель, яка точно імітує розвиток хвороби та її гетерогенність, що спостерігається у пацієнтів. Мета дослідження полягала в тому, щоб поцілити та знищити ракові клітини як у первинній пухлині, так  і в будь-яких місцях, на які пухлинні клітини могли поширитися (метастази), викликати запалення всередині пухлин та стимулювати імунну відповідь проти раку.
Вони виявили, що системну терапію VSV-IFNβ-NIS можна безпечно призначати в неоад’ювантних умовах для лікування остеосаркоми собак. Серйозних побічних ефектів не спостерігалося, а ефекти, сприятливі для VSV, могли тривати навіть після хірургічного втручання та хіміотерапії. Онкологічні ділянки в групі, яка отримувала VSV, показали більше ознак запалення — як правило, це хороша ознака в боротьбі з цим типом раку.
«Цікаво, що собаки, які мали ознаки імунної відповіді в своїх пухлинах до лікування, мали тривалий час виживання після отримання VSV перед традиційним лікуванням», — сказала Келлі Макельскі, доцент кафедри внутрішньої медицини в Коледжі ветеринарної медицини, та провідний спеціаліст дослідження. «Це стосується деяких пацієнтів, у яких хвороба не повернулася більше ніж через п’ять років після завершення протоколів лікування».
Дослідження відкриває шлях для подальших досліджень модифікації дози та стратегій комбінованої терапії для лікування сарком. Обнадійливі результати цього дослідження призвели до розробки кількох додаткових доклінічних та ветеринарних клінічних випробувань, які проводяться як на собаках, так і на людях в Університеті Міннесоти та клініці Мейо. Цей підхід відкриває захоплюючі можливості для покращення клінічних результатів як у собак, так і у пацієнтів з остеосаркомою людини.
«Використання вірусів для запуску імунної системи проти природних пухлин собак є дуже перспективним у перекладі з досліджень у лабораторії на догляд за пацієнтами», — каже Аарон Сарвер, дослідник і доцент Інституту інформатики здоров’я Університету Міннесоти.

15.12.2023р.

Дієти з обмеженою кількістю інгридієнтів, а не алергенів, покращують проблеми з шлунково-кишковим трактом у собак

by Olivia Hall, Cornell University

Credit: Pixabay/CC0 Public Domain

Обмеження кількості інгредієнтів у раціоні, зменшує ознаки захворювання у собак із стійкими захворюваннями шлунково-кишкового тракту – показало дослідження, проведене вченими з Департаменту клінічних наук Корнельського коледжу ветеринарної медицини.
Собаки з хронічною ентеропатією (ХЕ) – загальний термін, що описує захворювання шлунково-кишкового тракту, що тривають три тижні або довше, однаково добре реагували як на пробну, так і на контрольну дієти.
«Наші висновки ставлять під сумнів припущення, які були зроблені щодо причини харчової непереносимості у собак з ХЕ, яка значною мірою вважалася імунною відповіддю на харчові антигени», — сказав Кеннет Сімпсон, професор медицини дрібних тварин і співавтор дослідження, опублікованого в Journal of Veterinary Internal Medicine.
Багато собак з ознаками ХЕ, такими як діарея, блювота і втрата ваги, але без ознак інших захворювань, часто добре реагують на зміну типу харчування. “Ми дійсно не знаємо, чому вони реагують”, – сказала Сімпсон.
Щоб з’ясувати, що може викликати хворобу, Сімпсон і його колеги розробили перше рандомізоване контрольоване дослідження на цю тему. Собакам з ХЕ випадковим чином призначили один з трьох раціонів з подібними профілями калорій і макроелементів: дві «гіпоалергенні» дієти і одна з меншою кількістю інгредієнтів, в порівнянні з більшістю комерційних кормів для домашніх тварин. Ні власники домашніх тварин,  ні слідчі не знали, яку дієту отримує кожна собака.
Гіпоалергенні дієти містили рибу, яка була гідролізована – процес, який розщеплює молекули, які в іншому випадку могли б викликати алергічну реакцію. “Вважається, що гідролізовані дієти корисні для зменшення імунної гіперчутливості, пов’язаної з їжею”, – сказала Сімпсон.
Третю групу годували меншою кількістю інгредієнтів, але вона містила негідролізовані білки та інші інгредієнти, які, як вважається, викликають імунну відповідь, наприклад, з вмістом кукурудзи, курки та риби.
На подив дослідників, всі собаки краще почувалися від своїх нових дієт — незалежно від того, чи були вони в досліджуваній або контрольній групі. З 23 зареєстрованих собак, 19 позитивно відреагували на корм, який їм призначили спочатку, зі зниженням активності захворювання та покращенням консистенції стільця. Чотири собаки, які не реагували, були переведені на іншу дієту, та стан їх також покращився і залишаючись на новій дієті, протягом усього дослідження.
«По суті, ця група собак з низькодиференційованою хронічною ентеропатією перейшла в тривалу ремісію за допомогою дієти, — сказав Сімпсон, — і реакція була незалежною від того, гідролізувалася дієта чи ні, і незалежно від того, чи годували собаку раніше антигенами, які вважалися потенційною причиною побічних реакцій».
Вісім інших собак з більш важкою формою ХЕ (ентеропатія, що втрачає білок, або PLE) отримали гідролізовані дієти. У той час як ПЛА зазвичай лікували препаратами для пригнічення імунної відповіді, у семи собак спостерігалося збільшення маси тіла і стійка ремісія симптомів з боку шлунково-кишкового тракту на новій дієті; у двох з них тільки дієта викликала клінічну ремісію.
Ці результати ставлять під сумнів віру в те, що ХЕ обумовлена побічними реакціями на певні поширені харчові антигени, яким раніше піддавалися собаки, але неясно, які інші інгредієнти або комбінації інгредієнтів викликали проблеми в минулому.
Дослідники також спантеличені тим фактом, що учасники досягли ремісії під час цього дослідження ,після невдачі попередніх дієтичних випробувань. Вони підозрюють, що поступливість власників, недотримання встановленої дієти або надання різної їжі для перекусів, можливо, зіграли певну роль у поганій реакції. Інші розбіжності між інгредієнтами та маркуванням у комерційних кормах для домашніх тварин, також могли сприяти попереднім невдачам.
Офіційна структура поточного дослідження та регулярне спостереження з координаторами клінічних випробувань, спонукали власників чітко дотримуватися вказівок та уникати несанкціонованих закусок.
«З практичної точки зору це означає, що ми повинні спробувати кілька різних дієт для собак з ХЕ — з ПЛ або без нього — перш ніж перейти до використання антимікробних або імуносупресивних засобів», — сказала Сімпсон. «Одного випробування може бути просто недостатньо, щоб визначити правильну дієту для вашого собаки».

13.12.2023р.

 
«Загадкове» респіраторне захворювання переслідує собак в Орегоні, США та інших штатах
З серпня Департамент сільського господарства штату Орегон (ODA) повідомив про понад 200 випадків хворих собак
Ветеринари та державні органи охорони здоров’я попереджають власників домашніх тварин про респіраторне захворювання, що вражає собак у багатьох штатах. Причина залишається загадкою.
У серпні 2023 року Департамент сільського господарства штату Орегон (ODA) почав отримувати повідомлення про випадки поширення атипового інфекційного респіраторного захворювання собак (CIRDC) у районах метро Портленда та долини Вілламетт. На момент написання статті ветеринари повідомили про понад 200 випадків.
У звіті Американської ветеринарної медичної асоціації (AVMA) Андреа Канту-Шомус, директор з комунікацій ODA, каже, що випадки, схоже, є «вірусними».
«Виходячи з епідеміології випадків, про які повідомлялося на даний момент, випадки, схоже, мають спільну вірусну етіологію, але загальний респіраторний діагностичний тест був в основному негативним», — написав Канту-Шомус в електронному листі. «Кілька випадків дійсно дають позитивний результат на M. cynos, але вважається, що цей агент не є основним збудником».
Згідно зі звітом Ветеринарної медичної асоціації штату Орегон, випадки, про які повідомляється ODA, в першу чергу підпадають під ці клінічні синдроми:
 1. Хронічний трахеобронхіт легкого та середнього ступеня тяжкості з тривалою тривалістю (від шести до восьми тижнів або довше), який мінімально або зовсім не реагує на антибіотики;
 2. Хронічна пневмонія, яка мінімально або зовсім не реагує на антибіотики;
 3. Гостра пневмонія, яка швидко переходить у важку форму і часто призводить до поганих результатів всього за 24-36 годин
В інтерв’ю Fox12 доктор  Курт Вільямс, директор Лабораторії ветеринарної діагностики штату Орегон (OVDL), рекомендує власникам домашніх тварин тримати своїх собак вдома та уникати контактів з іншими собаками.
“Було б розумно, перш за все, переконатися, що ваша собака повністю вакцинована”, – каже доктор Вільямс. «Я думаю, що було б непоганою ідеєю, можливо, уникати ситуацій, коли ваша собака спілкується з багатьма іншими собаками. Тобто в пансіонаті, або в собачих парках, або в чомусь подібному».
Загадкове респіраторне захворювання, схоже, поширилося по інших штатах. В інтерв’ю Today доктор Джина Кеттіг з ветеринарної лікарні VCA Alameda East у Денвері, штат Колорадо, каже, що вони «бачили безліч цих інфекцій».
“Ми активно використовуємо нашу ізоляційну палату”, – каже доктор Кеттіг.
В даний час ODA співпрацює з патологоанатомами та вірусологами з OVDL та Національної лабораторії ветеринарних служб Міністерства сільського господарства (USDA NVSL), щоб знайти збудника хвороби.
@VetPracticeNews

21 Листопад, 2023 р. 

Лікування остеосаркоми собак зі збереженням кінцівок буде вивчено в новому дослідженні

Нове дослідження має на меті оцінити ефективність нової комбінації ліків, призначеної для собак гігантських порід, у яких діагностовано смертельну форму раку кісток

 

Остеосаркома вражає довгі кістки собак великих і гігантських порід.

Собаки з діагнозом остеосаркома незабаром можуть отримати користь від лікування зі збереженням кінцівок завдяки новому дослідженню.

Завдяки спільним зусиллям ELIAS Animal Health  та експертів Університету Міссурі Джеффрі Брайана, DVM, MS,  PhD, DACVIM (онкологія), професора ветеринарної онкології та директора Лабораторії порівняльної онкології радіобіології та епігенетики, та Меган Мікельсон, DVM, DACVS-SA, науковий співробітник ACVS, хірургічної онкології, доцент кафедри хірургічної онкології дрібних тварин, дослідження має на меті запропонувати альтернативу ампутації кінцівок для собак – метод лікування остеосаркоми, а також для потенційного зниження потреби в хірургічній ампутації взагалі.

«Ми випробовуємо іншу техніку, коли ми намагатимемося зберегти кінцівку та уникнути ампутації», — каже Ное Рейєс, DVM, головний лікар ELIAS Animal Health та головний дослідник дослідження. «У разі успіху ми зможемо відкрити новий варіант лікування для відповідних кандидатів у пацієнти».

Остеосаркома є найпоширенішою первинною пухлиною кісток, діагностованою у собак, яка вражає понад 10 000 собак щороку. Ця форма раку непропорційно вражає довгі кістки собак великих і гігантських порід. Хоча хірургічна ампутація з подальшою хіміотерапією виявляється ефективною для деяких, вона не є життєздатним варіантом для всіх собак.

«Я вважаю, що ампутація була значним бар’єром у прийнятті процесу імунотерапії для деяких сімей», — каже доктор Брайан. «Якщо ми зможемо встановити, що збереження кінцівок є життєздатним шляхом до досягнення стійкої імунної відповіді, це буде дуже захоплююче для багатьох власників домашніх тварин».

Дослідження є частиною ширшої ініціативи, натхненної донорами Morris Animal Foundation. Для отримання додаткової інформації натисніть тут.

 

14 Листопад, 2023 р. 

Згідно з Книгою рекордів Гіннеса, Бобі, найстаріший пес у світі, помер у віці 31 року.
Чистокровний Рафейру до Алентежу помер 21 жовтня у своєму будинку в Конкейрос, Португалія, де він прожив усе своє життя з родиною Коста.
Про це заявила Карен Беккер, DVM, яка кілька разів зустрічалася з Бобі.
Все своє життя Бобі прожив у Конкейросі, Португалія, де вільно кочував. Бобі вважали «щасливцем», якому вдалося навіть пережити щенячий вік у посліді з чотирьох дітей.
Оскільки на той час сім’я Коста вже мала занадто багато тварин, утримувати Бобі не входило в їх плани.
«На жаль, у той час літні люди вважали нормальним […] ховати тварин у яму, щоб вони не вижили», — каже Леонель Костка, власник Бобі.
Послід забрали батьки Костки. На щастя, Бобі випадково  уникнув випробування. Його таємно зберігали Костка та його брати, а решта було вже історією.
Костка пояснює, що довге життя Бобі було «спокійним та мирним». Старий пес був на волі, і його ніколи не прив’язували на ланцюг чи повідок. Навіть у старших роках, коли він був вже менш рухливим, Бобі залишався «дуже комунікабельним», проводячи час на задньому дворі зі своїми котячими компаньйонами.
Іншою помітною частиною довгого життя Бобі була його дієта з людською їжею. «Те, що їли ми, їли й вони», — каже Костка.
У лютому 2023 року Гіннесс визнав Бобі найстарішою собакою у світі та найстарішою собакою в історії. Служба ветеринарної медицини муніципалітету Лейрія, де він був зареєстрований, підтвердила дату народження (11 травня 1992 р.).
Вік Бобі також підтвердила Sistema de Informação de Animais de Companhia (SIAC), база даних домашніх тварин, авторизована урядом Португалії та керована SNMV (Sindicato Nacional dos Médicos Veterinários; Національна спілка ветеринарів).

Photo courtesy Guinness World Records

Компанія Hill’s Pet Nutrition, яка займається виробництвом кормів для домашніх тварин, відкрила новий виробничий завод у Тонганоксі, штат Канзас, на святкуванні свого 75-річчя.
Розташоване на площі понад 80 акрів підприємство площею 365 000 квадратних футів має намір збільшити виробничі потужності компанії з виробництва консервованих кормів для домашніх тварин завдяки «розумному» дизайну,
яка включає такі функції:
Штучний інтелект (AI) для живлення цифрової системи безпеки харчових продуктів
Автоматика та роботизовані пристрої
Покращені системи безпеки харчових продуктів
Наскрізний цифровий моніторинг процесу/безпеки
«Це цілком доречно, коли ми святкуємо 75-річчя Хілла,
ми можемо відкрити наступну главу інноваційного інтелектуального виробництва в промисловості кормів для домашніх тварин», – говорить Джон Хезлін, президент і генеральний директор Hill’s Pet Nutrition. «Завод Hill’s
Tonganoxie допомагає закласти основу для подальшого розвитку нашого науково обґрунтованого харчування, збільшуючи нашу спроможність і здатність краще задовольняти зростаючі потреби домашніх тварин і власників домашніх тварин у Сполучених Штатах і в усьому світі».
Нові технології та процеси спрямовані на те, щоб допомогти компанії скоротити виробничий цикл, а також запровадити нові формати та продукти.
«Hill’s використовуватиме технологію для роботи разом із персоналом Hill’s і новим сучасним центром керування польотами, щоб забезпечити безпрецедентну видимість і моніторинг усіх аспектів виробництва кормів для домашніх тварин від споживання інгредієнтів до остаточного пакування», — говорить Чад Шарп, директор виробництва заводу Tonganoxie.
«Процес виробництва — це повністю «закрита система», від змішування інгредієнтів до приготування їжі та наповнення контейнерів, розроблена для запобігання впливу забруднень навколишнього середовища на їжу».

Компанія Hill’s Pet Nutrition відкриває своє «розумне» виробництво в Тонганоксі, штат Канзас, до свого 75-річчя. Фото люб’язно надано Hill’s Pet Nutrition

Бруцельоз собак: факти для власників
УВАГА – НЕБЕЗПЕЧНА ХВОРОБА
Бруцельоз собак
Бруцельоз собак – це інфекційне захворювання, яке викликається бактерією Brucella canis. Є й інші види бруцел, які вражають різних тварин, і деякі з них також можуть інфікувати собак, але B. canis найбільше звичайні види Brucella, виявлені в інфікованих собак.
Крім того, що B. canis є заразним для інших собак, це  зоонозне захворювання, тобто люди можуть підхопити хворобу від інфікованих тварин.
Клінічні ознаки у собак
Найбільш поширені клінічні ознаки бруцельозу собак,  у самок є пізні
аборти та мертвонароджені цуценята.
Живі цуценята, народжені від інфікованої суки, можуть померти протягом декількох годин або днів. Інфіковані собаки-самці можуть мати яєчка аномального розміру (набряклі або зморщені). Ознаки, що спостерігаються при бруцельозі собак, включають безпліддя, анорексію, втрату ваги, біль, кульгавість,
порушення координації, збільшення лімфатичних вузлів і м’язова слабкість
Передача інфекції між тваринами
Мікроорганізми B. canis виділяються із сечею, вагінальними виділеннями, спермою, абортованим матеріалом (містить найвищу концентрацію організмів), з молоком, із виділеннями з носа та слиною. Собаки можуть захворіти, якщо вони з’їдять забруднені мікроорганізмами матеріали (послідові тканини) або коли контактують слизові оболонки собаки чоловічої статі з вагінальними виділеннями від зараженої суки під час злучки. Хвороба також може передаватися самиці через інфіковану сперму. Цуценята можуть заразитися внутрішньоутробно або під час годування.
Діагностика бруцельозу собак
Вашій тварині може знадобитися перевірка на B. canis за таких обставин: ваш ветеринарний лікар підозрюєте бруцельоз за клінічними ознаками вашого вихованця;  у вас або члена вашої родини діагностовано бруцельоз собак і ви стурбовані що ваш вихованець може бути джерелом інфекції; ви стурбовані тим, що ваш вихованець мав контакт з собакою інфікованим B. canis;
ви хочете розводити свою собаку (тестування на B. canis рекомендується перед
розведенням).
Бруцельоз собак може бути важко діагностувати, і зазвичай для точного визначення потрібно більше одного тесту діагностики. Кілька різних тестів використовуються для діагностики B. canis у собак. Серологічні тести шукають
антитіла в крові, вказуючі на те, що домашня тварина мала контакт з інфекцією.  Якщо ще занадто рано для розвитку інфекції, тест може бути помилково негативним, оскільки імунна система тварини не встигла ще виробити антитіла. Іноді ці тести виявляються хибнопозитивними, оскільки тест реагує на антитіла до інших бактерій, які не належать до родини Brucella.
Посів вважається золотим стандартом для діагностики інфекції B. canis. Це коли рідини (наприклад, кров, сперма, вагінальні виділення, молоко, сеча) або тканини (наприклад, плацента, абортовані плоди, зразки біопсії) надсилають до лабораторії, де зразок інкубують у спеціальній речовині (середовищі), щоб побачити, чи ростуть бактерії.
Коли колонія бактерій виросте, мікробіологи дослідять посів, щоб точно визначити тип (вид), що виріс. Іноді цей тест буде негативним у інфікованої собаки, оскільки собака нещодавно лікувався антибіотиками.
Ваш ветеринарний лікар знає які призначити аналізи для кожного конкретного випадку.
Передача захворювання від собак до людей
Люди можуть заразитися через контакт із рідинами та тканинами інфікованих собак. Передача інфекції може статися через випадковий контакт цих інфекційних матеріалів зі слизовою оболонкою людини або через місця пошкодження шкіри людини.
Ризик найвищий при наданні допомоги інфікованій суці під час пологів, прибирання після народження цуценят від інфікованої суки (живої чи мертвонародженої), або прибирання після мимовільного аборту. Люди є відносно стійкими до інфекції B. canis порівняно з іншими видами бруцел, і загальний рівень інфікування людей здається низьким; однак люди інфікуються і можуть захворіти. Багато експертів також вважають, що є більше випадків зараження людей, ніж нам відомо, через недостатню кількість повідомлень і відсутність надійних діагностичні тестів на інфекції у людини. Точний рівень ризику для людини невідомий
.
Клінічні ознаки бруцельозу собак у людей
Найпоширеніші ознаки, які ми спостерігаємо при інфікуванні людини, включають лихоманку, озноб, млявість, головний біль, слабкість, м’язові болі та збільшення лімфатичних вузлів. При більш важких інфекціях суглобів, кісток або серця можуть постраждати клапани. Ознаки можуть з’явитися від 3 тижнів до кількох місяців після інфікування.
Людям, які могли зазнати B. canis від собаки, слід проконсультуватися зі своїм лікарем, особливо якщо вони виявляють клінічні ознаки, сумісні з бруцельозом. Діти та люди з ослабленим імунітетом можуть мати найвищий ризик інфікування.
Важливо знати, що в даний час, доступні тести на людські антитіла для бруцельозу – не можуть виявити антитіла до Brucella canis. Ці тести працюють, коли люди інфіковані на інший вид Brucella, але не B. canis. З цієї причини важливо проконсультуватися зі своїм лікарем про проведення інших діагностичних досліджень, наприклад посів крові. 
Лікування собак, хворих на бруцельоз
Бруцельоз вважається довічної інфекцією у собак. Лікування хворих тварин полягає в хірургічному втручанні: стерилізація (кастрація) іта тривалої антибіотикотерапії.
Лікування зазвичай складається з комбінації антибіотиків, що призначається щонайменше на 4-12 тижнів, але лікування часто є неефективним. Навіть тоді, коли лікування виглядає успішним (тести негативні після лікування), рецидив є звичайним, і собака знову стає заразним. Собаки можуть періодично виділяти інфікований матеріал протягом 5,5 років років навіть після тривалого прийому антибіотиків.
Необхідно проводити періодичне тестування, щоб стежити за перебігом захворювання. Лікування ще складніше у кобелів, тому що передміхурова залоза стає хронічною зараженою. Евтаназію інфікованих тварин часто рекомендують у розплідниках, а також вважають за варіант у домашніх тварин, через постійний потенційний ризик зараження людей та інших собак, який несуть хворі тварини. Можливе лікування та моніторинг за допомогою періодичних діагностичних тестів коштує дорого, і вжиття заходів для запобігання подальшій передачі людям та іншим собакам може стати важким тягарем для багатьох власників домашніх тварин.
Профілактика
Немає доступної вакцини для запобігання бруцельозу собак у тварин або людей. Профілактика полягає в щорічному тестування всіх племінних собак, тестування всіх собак, залучених для розведення, усиновленні лише племінних неінфікованих собак, дотримання суворих протоколів очищення та дезінфекції, використовуючи засоби індивідуального захисту (включно з рукавичками та маскою) під час надання допомоги собакам, що народжують, і запиту на тестування перед усиновленням, або купуйте собак лише у перевірених заводчиків.
Запобігання подальшому поширенню хвороби після виявлення її у домашньої тварини
Щоб запобігти поширенню цієї хвороби, часто рекомендують гуманну евтаназію інфікованих собак. Для домашніх собак, які інфіковані та не підлягають евтаназії, власники повинні розуміти постійний потенціальний ризик зараження інших собак, людей та інших сприйнятливих видів, який несе їхній вихованець. Їм потрібно вжити заходів для запобігання зараженню інших собак або людей. Власників слід заохочувати проконсультуватися зі своїм лікарем, якщо вони розглядають можливість утримувати тварину, особливо якщо у родині є діти, вагітні жінки або особи з ослабленим імунітетом.
Домашня тварина повинна бути кастрована, щоб зменшити виділення організму через репродуктивниі органи. Собаку слід лікувати належними антибіотиками,
часто протягом 12 тижнів, і зробити повторне тестування, щоб визначити, чи домашня тварина все ще джерелом інфекції. Тварина повинна бути подалі від інших собак і відвідувачів. Рекомендується періодично перевіряти заражених тварин, щоб контролювати їх захворювання.
Інфікованих собак ні в якому разі не можна розводити. Необхідно дотримуватися правил гігієни, включно з носінням рукавичок прибирання відходів домашніх тварин і ретельне миття рук після цього. Заражений одяг і постільну білизну слід часто прати. Забруднені поверхні необхідно продезінфікувати. B. canis недовго живе поза тілом. Він легко інактивується звичайними дезінфікуючими засобами та сонячним світлом. Однак, він залишається стійким у зовнішньому середовищі за наявності органічних залишків (фекалії, бруд, підстилка) до 2 місяців. В. canis
може витримувати замерзання і виживати у воді, пилу та ґрунті. Тварину не можна виводити в люди у такі зони, як парки, пляжі, дитячі майданчики, дитячі садки для собак, зоомагазини тощо. Власники повинні не дозволяти собаці вилизувати  їм обличчя, або «цілувати» інших людей. Слід застерегти власників від контакту заражений домашніх тварин з дітьми, вагітними жінками та людьми з ослабленим імунітетом – ці люди можуть бути більш сприйнятливими до зараження хворобою. Власникам заражених тварин потрібно попередити
свого ветеринарного лікаря про діагноз собаки, щоб ветеринарний персонал міг вжити заходів для захисту себе.
Штучний Інтелект (ШІ) допомагає в точному лікуванні раку
Подібність раку людини та собаки призвела до притоку інтересу та фінансування в порівняльній онкології
Цього року приблизно шести мільйонам собак буде діагностовано рак. Хоча захворюваність на рак собак майже втричі вища, ніж рак людей, ветеринари мають у своєму розпорядженні набагато менше засобів для ефективного лікування своїх пацієнтів.
Сьогодні першою лінією лікування хворих на рак собак є хірургія, променева терапія,
і хіміотерапія — універсальні рішення, які не враховують дивовижну генетичну різноманітність раку. Оскільки онкологія людини рухається до прецизійних геномних методів лікування, це дає безпрецедентну можливість для ветеринарів перепрофілювати ці втручання для покращення результатів лікування їхніх пацієнтів із собаками.
Як нещодавно було продемонстровано в дослідженні, коли ветеринари поєднують ці точні методи лікування з новими інструментами, такими як штучний інтелект (ШІ), вони можуть прискорити розробку ліків від раку, які врятують життя як домашніх тварин, так і їхніх власників.
Виклики
Хоча онкологи десятиліттями знали, що генетика відіграє важливу роль у виникненні, прогресуванні та відповіді на лікування раку, зібрати достатньо даних для розробки точних генетичних методів лікування є надзвичайно складним завданням.
Однією з причин цього є те, що більшість хворих на рак не беруть участь у клінічних випробуваннях,
це означає, що когорти генетично схожих пацієнтів часто досить невеликі.
Ще одна проблема полягає в тому, що дані пацієнтів-людей захищені суворими обмеженнями Закону про перенесення та підзвітність медичного страхування (HIPAA), які ускладнюють або роблять неможливим проведення великомасштабного поздовжнього аналізу подорожей пацієнтів із раком. нарешті,
Пацієнти, хворі на рак, також підпадають під суворі стандарти догляду, які часто не дозволяють їм брати участь у клінічних випробуваннях, доки вони не спробують і не зможуть відповісти на більш традиційні протоколи, такі як хіміотерапія.
Саме тут ветеринари мають можливість розвивати онкологію людини та собак.
Зростаюча кількість досліджень виявила схожість між раковими захворюваннями людини та собак,3 що означає, що ветеринари можуть використовувати дослідження людської онкології, щоб приймати обґрунтовані рішення про те, як найкраще лікувати своїх хворих на рак собак.
Батьки домашніх тварин можуть вирішити повністю обійти хіміотерапію або поєднати її з прецизійною генетичною терапією,
такі як маломолекулярні препарати, засновані на біологічних індикаторах, а не на строгому протоколі. Це рішення слід приймати після тісної консультації з їхнім ветеринаром, який може надати важливу інформацію про ризики та ймовірність успіху альтернатив хіміотерапії.
Використання даних
Незважаючи на докази, які свідчать про те, що точні ліки від раку у людини можуть значно покращити результати лікування хворих на рак собак,2 вони залишаються недостатньо застосовуваним лікуванням у ветеринарних кабінетах. Для просування прецизійної онкології у ветеринарній медицині,
вкрай важливо полегшити ветеринарам доступ до відповідних даних, що призведе до покращення результатів лікування.
Порівняння результатів на основі типу лікування, генетичного профілю собаки та генетичного профілю раку собаки дозволить ветеринарам визначити найкраще точне втручання для своїх пацієнтів.
Однак проблема полягає в тому, що ці дані не існують для більшості хворих на рак собак.
Навіть якщо це так, він закритий в окремих ветеринарних клініках і дослідницьких установах, що ускладнює доступ для широкомасштабного поздовжнього аналізу. Якщо дані були зібрані в загальній базі даних, яка містить основну інформацію про здоров’я собаки,
генетичний профіль їхнього раку, типи лікування, які вони отримували, та їхні результати, це допоможе всім ветеринарам знайти найкраще лікування для своїх хворих на рак собак.
Майже десять років дослідники One Health Company створювали цю систему.
Флагманська платформа компанії FidoCure містить повний набір клініко-геномних даних раку собак із даними реальних пацієнтів із собаками. Платформа доступна в сотнях ветеринарних клінік по всьому США.
Коли ветеринар вперше діагностує рак у собаки,
вони беруть біопсію тканини пухлини та надсилають її вченим One Health для визначення геномної послідовності. Потім ці дані завантажуються в базу даних FidoCure, де ветеринар може порівнювати різні методи лікування на основі характеристик свого пацієнта (наприклад, віку, породи, ваги тощо), генетичного профілю пухлини собаки,
і результати подібних собак. Це дає ветеринару можливість рекомендувати точне лікування власникам домашніх тварин на основі даних, зібраних від тисяч хворих на рак собак.
Це новий підхід до ветеринарної онкології, але найважливішим питанням є: «Чи справді це покращує результати для хворих на рак собак?»
Методологія
У 2019 році One Health Company розпочала трирічне дослідження, яке намагалося відповісти на це питання. Використовуючи платформу FidoCure, компанія відстежувала шляхи раку більш ніж, 1000 собак, які отримували лікування від раку — як хіміотерапію, так і точне лікування малими молекулами — щоб краще зрозуміти збіг раку людини та собаки та ефективність 10 препаратів низької молекули, які вже були схвалені для хворих на рак людини.
Для аналізу даних використовувалося машинне навчання,
яка виявила шляхи раку у людини та собаки — від діагностики до лікування до результату — подібні. Дані показали, що препарати з низькою молекулою, розроблені для людей, можуть покращити результати лікування хворих на рак собак. Наприклад, препарат лапатиніб часто використовують для лікування пацієнтів, пухлини яких мають мутацію в серин/треонін-протеїнкіназі B
-ген Raf, який зазвичай асоціюється з меланомами. Дослідження показало, що те ж саме стосується пацієнтів із собаками, чого можна було б очікувати, виходячи з подібності раку людини та собаки.
Крім того, дослідження пролило світло на дві «нецільові» комбінації ліків/мутації, які виявилися дуже ефективними, ще не було схвалено для цих застосувань на людях. Одна з цих комбінацій була з препаратом дазатиніб і мутацією BRCA.
Ця мутація найчастіше пов’язана з раком молочної залози, але дазатиніб був схвалений лише в США.
Управління з контролю за продуктами й ліками (FDA) для лікування певного типу хронічного мієлоїдного лейкозу (рак білих кров’яних тілець) у людей. Собаки, рак яких мав мутацію BRCA1 і які отримували дазатиніб, спостерігали значне покращення результатів, а в деяких випадках виживаність підвищувалася в три рази.
Висновки
Дані свідчать про те, що прецизійний препарат проти раку людини, розроблений для лікування одного конкретного типу мутації пухлини, може бути дуже ефективним у лікуванні раку з абсолютно іншим типом мутації пухлини у собак. Це надає ветеринарам новий інструмент для лікування хворих на рак собак, який став можливим завдяки ШІ, для аналізу даних, зібраних у реальному житті хворих на рак собак.
Ветеринари можуть на свій розсуд лікувати пацієнтів «нецільовими» ліками від раку, що створює можливості для вивчення ефективності цих ліків при раку з різними генетичними профілями. Іншими словами,
ветеринари можуть брати участь у тому, що фактично є безперервним, загальнонаціональним «клінічним випробуванням», яке може призвести до значно кращих результатів для їхніх пацієнтів.
Подібність раку людини та собаки нещодавно призвела до припливу дослідницького інтересу та фінансування в порівняльній онкології. Основна ідея полягає в тому, що вивчення раку собак і те, як вони реагують на лікування, може дати цінну інформацію, яка також може призвести до покращення онкології людини.
Набір даних One Health щодо раку собак вже подвоївся, оскільки все більше ветеринарів приєднуються до платформи та надають інформацію від своїх хворих на рак собак. Звичайно, кожен ветеринар у США колись візьме участь у цій мережі, оскільки вона стає ефективнішою з кожним новим учасником.
Ветеринарне співтовариство має унікальну можливість поєднати дві технології — геноміку та штучний інтелект — щоб врятувати життя на обох кінцях повідка та розпочати еру точної ветеринарної онкології.
Крістіна Лопес є генеральним директором і співзасновником The One Health Company, яка пропонує точні ліки для собак, хворих на рак. Лопес має ступінь бакалавра в Массачусетському університеті, ступінь магістра з міжнародних і політичних справ у Колумбійському університеті та докторську роботу з етики в Прінстонському університеті.
Вона любить собак і надає доступ до передового медичного обслуговування. Лопес живе в Пало-Альто, Каліфорнія, зі своїм чоловіком Беном і двома доньками.
Список літератури
Що таке порівняльна онкологія?. COP – Власники домашніх тварин – Що таке порівняльна онкологія | Центр дослідження раку. (n.d.). https://ccr.cancer.gov/Comparative-Oncology-Program/pet-owners/what-is-comp-
onc
Ву, К., Родрігес, Л., Пост, Г., Харві, Г., Вайт, М., Міллер, А., Ламберт, Л., Льюїс, Б., Лопес, К., і Зоу, Дж. (2023). Аналіз мутацій раку собак і результатів лікування з використанням даних клінічної геномики реального світу 2119 собак. Npj Precision Oncology, 7(1). https://doi.org/10.1038/s41698-023-00346-3
Шиффман, Дж. Д., Брін, М. (2015).
Порівняльна онкологія: що собаки та інші види можуть навчити нас про людей, хворих на рак. Філософські праці Королівського товариства B: Біологічні науки, 370(1673), 20140231. https://doi.org/10.1098/rstb.2014.0231
Соммерс, К. (2022, 17 листопада). Клінічні випробування імунотерапії собак, що фінансуються NCI. Відділ лікування та діагностики раку.
https://dctd.cancer.gov/NewsEvents/20221117_canine.htm
V Foundation виділяє 1,5 мільйона доларів на Canine Comparative Oncology Research. V Основа. (2022, 1 листопада). https://www.v.org/story/the-v-foundation-awards-1-5-million-to-canine-comparative-oncology-research/
Доерр, К. (2022, 14 грудня).
Центр порівняльних онкологічних досліджень у Пердью буде названо на честь Евана та Сью Енн Верлінг. Університет Пердью. https://www.purdue.edu/newsroom/releases/2022/Q4/comparative-oncology-research-center-at-purdue-to-be-named-for-evan-and-sue-ann-werling.html
Veterinary Practice News
Посібник з лікування непрохідності сечі у собак
Ранні ознаки обструкції уретри можуть включати часте або зменшене сечовипускання, млявість, дискомфорт або відсутність апетиту
Обструкція сечовипускання у наших пацієнтів собак зустрічається не так часто, як у котячих, але все ще вважається небезпечною для життя невідкладною ситуацією, і її слід негайно лікувати.
Обструкція сечовипускання може виникнути, коли є часткова або повна закупорка уретри до сечового міхура. Коли це відбувається, електроліти, особливо калій,
може стати дисбалансом і спричинити численні проблеми, які можуть включати смерть. Існує кілька причин обструкції сечовипускання у собак, включаючи сечові камені, неоплазії, поліпи, стриктури або навіть вроджені аномалії. Існують також інші причини затримки сечі, включаючи тривале розтягнення сечового міхура,
рефлекторна диссинергія та деякі побічні ефекти медіацій.
Презентація
Власники часто приводять свого вихованця під час ранніх ознак непрохідності уретри. Ці ознаки можуть включати збільшення або зменшення сечовипускання, зменшення об’єму, тиску або потоку, млявість, дискомфорт або відсутність апетиту.
Коли домашня тварина знаходиться на пізніх стадіях обструкції сечовипускання,
вони можуть з’явитися з млявістю, втратою апетиту, болем, задишкою, брадикардією, притупленням або навіть смертю.
Анамнез також важливий для діагностики цих пацієнтів. Пацієнти-собаки можуть частіше виходити на вулицю. У минулому також могли бути діагностовані численні інфекції сечовивідних шляхів. Власники можуть помітити відсутність або слабке виділення сечі, гематурію,
або тривале напруження до сечовипускання або дискомфорт.
Діагностика
Під час фізикального огляду у цих пацієнтів може бути роздутий живіт із здуттям сечового міхура. Їх частота серцевих скорочень може бути низькою залежно від того, як довго вони перебували в обструкції. Фізичний огляд повинен включати ректальний огляд для пальпації явних уретролітів або утворень.
Пеніс може бути запалений або мати кров або синці внаслідок самотравми. Залежно від тяжкості закупорки у пацієнта може спостерігатися артеріальна гіпотензія, брадикардія, гіпотермія, тахіпное.
Необхідно зробити рентгенографію, щоб побачити, чи є якісь явні утворення або камені, що викликають закупорку. Деякі камені не є рентгеноконтрастними,
і тому не слід виключати лише на рентгенограмах.
Для оцінки функції серця та будь-яких аномалій черевної порожнини слід провести орієнтовану на черевну порожнину оцінку з сонографією травми (AFAST) і орієнтовану на грудну клітку оцінку з сонографією травми (TFAST).
Для оцінки стану електролітів слід провести аналіз крові.
Підвищений рівень калію може спричинити багато проблем, таких як брадикардія та смерть.
Лікування
Стабілізація цих пацієнтів дуже важлива. Необхідно встановити внутрішньовенний катетер. З цього катетера можна взяти кров, щоб мінімізувати травму пацієнта (не промивайте катетер, якщо ви вирішите це зробити). Після взяття крові, PCV/TP,
слід зробити аналіз крові на глюкозу та статистику. «Статистика» крові повинна включати рН та електроліти. Для оцінки роботи серця необхідно зробити ЕКГ.
Давайте поговоримо про електроліти
Калій відіграє велику роль у роботі серця. Натрієво-калієвий насос — це механізм, який сприяє транспорту іонів у серці.
Якщо у вас занадто багато калію, серце не буде битися належним чином або взагалі.
На електрокардіограмі (ЕКГ) можуть спостерігатися «високі» зубці Т, відсутність зубців Р, подовжений інтервал P-R і брадикардія. Ці аномалії зазвичай не проявляються, поки рівень калію не перевищить 6 ммоль/л,
але може виникати при зниженні рівня калію залежно від пацієнта. Ацидоз і азотемія також можуть бути виявлені при первинному аналізі крові. Гіперкаліємію необхідно спочатку відкоригувати.
Лікування гіперкаліємії
Лікування гіперкаліємії є найважливішою справою, яку необхідно розпочати перед тим, як пацієнт проходить седацію або анестезію для процедури розблокування. Існує кілька способів лікування гіперкаліємії.
IV кристалоїдні рідини. Лікування незначної гіперкаліємії можна лікувати внутрішньовенним введенням кристалоїдних рідин. Існують суперечки, чи 0.
9% NaCl або інша ізотонічна рідина для електролітного балансу є кращою для цих пацієнтів. Ізотонічні рідини допоможуть збільшити внутрішньосудинний об’єм, розбавлять калій у сироватці крові та підтримають насосну функцію серця. Важливо оцінити серце перед тим, як давати цим пацієнтам рідину, щоб уникнути перевантаження рідиною,
особливо якщо захворювання серця не виявлено. Ознаками перевантаження рідиною є «хрип» при аускультації легень, виділення з носа, кашель і задишка.
Інсулін і декстроза. Найпоширенішим способом лікування гіперкаліємії є звичайний інсулін і декстроза. Доза звичайного інсуліну становить 0,5 ОД/кг. Інсулін переносить калій в клітини,
що, у свою чергу, знижує рівень калію в сироватці крові. Після звичайного інсуліну слід ввести болюсну дозу 0,5-1 мл/кг 50% розчину декстрози, розведеного 1:1 0,9% NaCl. Після болюсу пацієнта слід перевести на 1,25-2,5-процентний CRI декстрози протягом чотирьох-шести годин.
Це пояснюється тим, що звичайний інсулін продовжуватиме працювати в організмі протягом кількох годин після введення.
Глюконат кальцію, альбутерол і бікарбонат натрію також є деякими методами лікування гіперкаліємії. Глюконат кальцію можна вводити в дозі 10-20 мг/кг внутрішньовенно повільно протягом 15-20 хвилин.
Під час введення глюконату кальцію необхідно провести ЕКГ, щоб уникнути брадикардії та аритмії, якщо ввести його занадто швидко. Глюконат кальцію не впливає на рівень калію, але він захистить серце, підвищуючи поріг мембранного потенціалу клітини.
Це призводить до нормальної різниці між мембранним потенціалом спокою та потенціалом дії. Після обструкції рівень калію знизиться.
Альбутерол також можна застосовувати для лікування пацієнтів із гіперкаліємією. Він може вводити калій у клітини, що, у свою чергу, знижує рівень калію в сироватці крові.
Цистоцентез також можна використовувати в особливих ситуаціях. Хоча це суперечлива тема, оскільки вона може спричинити розрив сечового міхура, вона пропонує деякі переваги. Цистоцентез може трохи зменшити тиск у черевній порожнині.
Бікарбонат натрію зазвичай є останнім заходом, коли мова йде про лікування гіперкаліємії, яка може спричинити гіпокальціємію, гіпернатріємію, алкалоз,
і судоми. Його також слід давати пацієнтам з ацидемією та гіперкаліємією.
Виправлення проблеми
Після вирішення проблеми рідини та гіперкаліємії потрібно усунути обструкцію. Існує кілька способів зробити це, включаючи катетеризацію, ретроградну урогідропропульсію (за наявності уролітів) або уретральні стенти.
Катетеризація сечового міхура є найпростішим способом усунення обструкції сечового міхура, але це може бути важко, якщо на шляху є уретроліт або утворення. Уретроліти не можна виштовхувати назад до сечового міхура за допомогою катетера. Після видалення сечового катетера пацієнт може знову закупорити уретроліт. Після встановлення сечового катетера
необхідно встановити причину обструкції. Урогідропропульсон, цистотомія або лазерна літотрипсія можуть видалити камені. Запалення уретри є поширеним побічним ефектом після видалення катетера, і його слід контролювати.
Якщо утворення спричиняє обструкцію, можливо, доведеться встановити стент.
Стриктури уретри можуть вимагати процедури уретростомії.
Ускладненням будь-якої з цих процедур є уроабдомен. Причинами можуть бути розриви уретри та повільне виділення сечового міхура в результаті цистоцентезу.
Постобструкція
Після того, як пацієнт звільниться від обструкції, він повинен приймати рідини принаймні від одного до п’яти днів. пост-
обструктивний діурез – це процес, при якому реакція організму полягає у видаленні надлишку рідини та розчинених речовин з організму. Це може призвести до зневоднення, якщо пацієнт не вживає рідини.
Дослідження крові для визначення електролітів слід проводити принаймні двічі на день.
Іноді цим пацієнтам потрібно додатково приймати калій, оскільки нирки та рідини розбавляють сироватковий калій, який потрібен організму.
Догляд в домашніх умовах
Інструкції щодо виписки для власника залежать від виконаної процедури. Завжди корисно нагадувати собі, що вони, можливо, ніколи раніше не відчували такого зі своїм вихованцем.
Отже, завжди добре все пояснити та записати все, про що говорилося, щоб вони могли використати це для довідок у майбутньому. Важливо нагадати власнику про симптоми повторної закупорки, щоб він міг прийти в клініку до того, як у його вихованця знову виникне закупорка.
Тамі Лінд, BS, RVT, VTS (ECC),
є нинішнім керівником відділення реанімації та швидкої допомоги у ветеринарній навчальній лікарні університету Пердью. Лінд працює в університеті 10 років. Вона пішла до школи ветеринарних технологій у Перд’ю, закінчила її в 2010 році, отримавши ступінь бакалавра ветеринарних технологій, і ніколи не залишала її.
Вона починала ветеринарним техніком у відділенні інтенсивної терапії, а з 2012 року була керівником у Purdue.
Veterinary Practice News
Ветеринарна алогенна збагачена тромбоцитами плазма: огляд безпеки
Згідно з дослідженнями, алогенний PRP представляє низький ризик безпеки та може бути перевагою порівняно з механічними наборами PRP
Збагачену тромбоцитами плазму (PRP) вивчали на багатьох видах із різними профілями використання. Ретельний огляд літератури про збагачену тромбоцитами плазму дав понад 30 посилань на підтримку PRP та її використання як місцевої, внутрішньосуглобової та/або інтралезійної терапії, опублікованих з 2008 року.
аналіз клінічних випробувань на людях, а також численні огляди досліджень на собаках і конях свідчать про те, що найпоширеніша проблема щодо ефективності збагаченої тромбоцитами плазми пов’язана з відсутністю однорідності та стандартизації. Важливі компоненти багатої тромбоцитами плазми обговорюються; однак загальна доза тромбоцитів, вміст фактора росту,
і кількість лейкоцитів є загальними факторами для більшості авторів при співвідношенні характеристик in vitro та результатів ефективності.3
Тромбоцити забезпечуються факторами росту та цитокінами, переважно розташованими в альфа-гранулах. Після введення,
фактори росту та цитокіни вивільняються в область ін’єкції та забезпечують протизапальні цитокіни та відновлюють сигналізацію. Тромбоцити також вивільняють фактори, які приваблюють або «дому» мезенхімальні стовбурові клітини, лейкоцити та інші мононуклеарні імунні клітини, щоб допомогти у процесі відновлення.
Повідомлялося, що PRP, введений у суглоб або ураження, зменшує сигналізацію болю.
При використанні загальнодоступного PRP, виробленого механічним пристроєм, проблеми безпеки включають стерильність, варіабельність дози, забруднення небажаними типами клітин (білих і еритроцитів) і варіабельність активності.
Це призвело до зацікавленості в отриманні переваг PRP від ​​більш стандартизованого PRP з контрольованою якістю, отриманого від алогенних донорів.4 Щоб полегшити доставку та використання, можна застосувати ліофілізацію для отримання стабільної при кімнатній температурі та легкої для використання форми PRP.
Управління параметрами зберігання концентратів тромбоцитів до об’єднання та ліофілізації дозволяє проводити ліофілізацію тромбоцитів без кріоконсервантів (дані VetStem, 2022, 2023)
Тромбоцитарна терапія – визначення
Найбільш поширеним терміном для тромбоцитарної терапії є «збагачена тромбоцитами плазма». Термін тромбоцити-
rich використовувався для опису розчинів, у яких концентрація тромбоцитів вища, ніж у цільній крові, і тромбоцити зважені в плазмі. Фактори росту, що зберігаються в альфа-гранулах тромбоцитів5, найчастіше згадуються як активні лікувальні агенти, включаючи тромбоцитарний фактор росту (PDGF),
фактор росту ендотелію судин (VEGF), трансформуючий фактор росту бета (TGF-B) і основний фактор росту фібробластів (bFGF).6
Найпоширенішим методом концентрації тромбоцитів є центрифуга. Як заявив доктор Сем Франклін (2016, Veterinary Practice News),
більшість систем на ринку розроблені для приготування людських концентратів тромбоцитів і продаються на ветеринарних ринках без опублікованих даних, що підтверджують придатність для ветеринарних видів. У пошуках опублікованих даних про методи та клінічні результати можна здивуватися, виявивши більшість систем мають лише свідочні дані.
Стандарти виробництва алогенних донорських PRP
PrecisePRP™ Equine — це алогенна, об’єднана, ліофілізована, збагачена тромбоцитами плазма, отримана від 18 донорів коней, і використовується тут як приклад продукту PRP, отриманого від донорів. Біологічним вихідним матеріалом для цього продукту є ін-дат лейковідновлений, аферез-
отримані концентрати тромбоцитів коней і заморожена плазма, отримана за допомогою аферезу. Усі коні мають позитивну групу крові AaCa та негативні на антитіла плазми, спрямовані на групи крові, якими вони не є. Донори походять із закритого стада, яке відповідає правилам USDA щодо виробництва ліцензованих біопрепаратів.
Відбір донорів, а також оцінка чи вакцинація від інфекційних захворювань відповідають інструкції FDA CVM № 254. Поставляється у скляному флаконі об’ємом 50 мл, цей продукт являє собою стерильний непірогенний порошок від білого до коричневого кольору. Після регідратації 8 мл стерильної води для ін’єкцій цей продукт є золотою напівпрозорою рідиною з 4,0 x 109 тромбоцитів у флаконі,
менше 1500 лейкоцитів на мкл і менше 0,01% еритроцитів.
PrecisePRP™ Canine — це алогенна, об’єднана, ліофілізована, збагачена тромбоцитами плазма з відновленим вмістом лейкоцитів від 32 донорів собак. Біологічним вихідним матеріалом для цього продукту є концентрат собачих тромбоцитів із відновленим лейкоцитом, отриманий за допомогою аферезу та аферез-
похідної або замороженої плазми цільної крові. У донорів перевіряють групу крові на DEA 1, 4 і 7, а також перевіряють плазму на антитіла, негативні до звичайних собачих антигенів еритроцитів. Відбір донорів та оцінка інфекційних захворювань відповідає інструкції FDA CVM № 254. Поставляється у скляному флаконі об’ємом 50 мл, цей продукт є стерильним,
апірогенний біло-коричневий порошок.
Після регідратації 8 мл стерильної води для ін’єкцій цей продукт є світло-жовтою напівпрозорою рідиною з 4,0×109 тромбоцитів у первіалі, менше 1500 лейкоцитів на мкл і менше 0,01% еритроцитів.
Рандомізоване контрольоване дослідження безпеки PrecisePRPTM на конях
VetStem, Inc.
спонсорував проведення дослідження безпеки на конях на вимогу FDA з основною метою оцінити безпеку ліофілізованої ліофілізованої збагаченої тромбоцитами плазми (PRP, PrecisePRP™ Equine) для внутрішньосуглобових ін’єкцій у дорослих коней.
Precise PRP™ Equine було досліджено на запит Центру ветеринарної медицини FDA,
у рандомізованому, замаскованому, плацебо-контрольованому дослідженні безпеки на цільових тваринах (дорослі коні). Планом дослідження було внутрішньосуглобове введення у вказаній дозі 4 мл у порівнянні з сліпою контрольною групою, якій вводили 4 мл плацебо фізіологічного розчину.
Це дослідження було проведено за офіційним схваленням IACUC у незалежній випробувальній установі ветеринарної школи. Коням робили ін’єкції в один променевий зап’ястковий суглоб і один передп’ястково-п’ястковий суглоб з інтервалом у два тижні.
За кіньми спостерігали протягом семи днів після кожної ін’єкції та контролювали клінічну та лабораторну безпеку ін’єкцій PrecisePRP™ Equine.
Повідомлень про побічні реакції, пов’язані з лікуванням, не було. Дослідження включало оцінку щоденного самопочуття, температури, пульсу, дихання, клінічної патології, реакцій у місцях ін’єкції (жар, набряк,
біль при пасивному згинанні та окружність суглоба), ветеринарні медичні огляди та оцінка кульгавості (включаючи оцінку лікарем і системою Lameness Locator®). У групі плацебо повідомлялося про одну побічну подію як кольку, яка зникла протягом одного дня.
У наведеній нижче таблиці побічних ефектів показано, що у чотирьох контрольних коней і в одного коня, який отримував лікування, спостерігалася легка тимчасова кульгавість, пов’язана з процедурою ін’єкції голкою.
Це дослідження безпеки внутрішньосуглобового введення препарату PrecisePRPTM Equine продемонструвало хороший запас безпеки при дозі на етикетці 4 мл.
Були невеликі відхилення від нормальних діапазонів для деяких вимірювань, але жодних клінічно значущих відхилень або тенденцій виявлено не було.
Рандомізоване контрольоване дослідження безпеки PrecisePRPTM у собак
PrecisePRP™ Canine досліджували в рандомізованому, маскованому, плацебо-контрольованому дослідженні безпеки на дорослих біглях на вимогу FDA. Дизайн був внутрішньо-
суглобову ін’єкцію у вказаній дозі 2 мл у порівнянні з сліпою контрольною групою, якій вводили 2 мл плацебо фізіологічного розчину. Собакам робили ін’єкцію в один коленний суглоб і один тазостегновий суглоб з інтервалом у два тижні.
За собаками спостерігали протягом семи днів після кожної ін’єкції та контролювали клінічну та лабораторну безпеку ін’єкцій PrecisePRP™ Canine. Це дослідження було проведено з офіційного схвалення IACUC і проводилося в незалежному випробувальному центрі.
Не було побічних ефектів лікування, пов’язаних з масою тіла, ходою, щоденними спостереженнями за здоров’ям,
температура, пульс, дихання, клінічна патологія, місця ін’єкцій, відсутність значущих знахідок під час ветеринарного фізикального обстеження та відсутність побічних ефектів через лікування. Специфічні оцінки введених суглобів включали тепло, набряк суглобів і біль при пасивному згинанні, а також оцінку кульгавості.
Огляд літератури щодо безпеки алогенної PRP
Опубліковані дані щодо безпеки існують як для собачої, так і для конячої алогенної плазми, збагаченої тромбоцитами. Звіти про клінічні випадки, системні огляди літератури, доклінічний аналіз безпеки та порівняльні дослідження з аутологічною багатою тромбоцитами плазмою та мезенхімальними стовбуровими клітинами доступні для коня та собаки. В оцінці безпеки, опублікованій Garbin4,
об’єднаний алогенний ліофілізований PRP оцінювався з аутологічними замороженими продуктами на предмет безпеки, і було виявлено, що він статистично не відрізняється від аутологічних продуктів, пов’язаних із запаленням і кульгавістю після ін’єкції. В італійському клінічному дослідженні за участю пацієнтів-псів,
при використанні об’єднаної алогенної плазми, збагаченої тромбоцитами, не було виявлено побічних явищ, пов’язаних з імуногенністю.
Крім того, є статті про безпеку використання алогенного PRP у людини. У 2021 році в огляді літератури Акбарзаде знайшов 2 лабораторних дослідження на тваринах і 8 досліджень на людях безпеки алогенної PRP у загоєнні ран8.
Автори дійшли висновку, що «жодне з досліджень не виявило серйозних побічних ефектів або несприятливих явищ» і «у більшості випадків лікування призвело до скорочення часу загоєння та/або зменшення розміру рани». У мета-аналізі аутологічного PRP, проведеному у 2023 році на людях, як еталону ефективності та безпеки PRP при остеоартриті,
автори включили 24 рандомізованих контрольованих дослідження, в яких взяли участь 1344 пацієнта9. У їхньому висновку зазначено, що ін’єкційна терапія PRP може безпечно та ефективно покращити функціональну активність у пацієнтів з остеоартритом (ОА) і спричинити позитивний знеболюючий ефект у пацієнтів з ОА колінного, скронево-нижньощелепного суглоба та гомілковостопного ОА. В додаток,
вони виявили, що болезаспокійливий ефект PRP з низьким вмістом лейкоцитів був більшим, ніж збагачений PRP лейкоцитами.
Висновки
На підставі літератури та рандомізованих, замаскованих, плацебо-контрольованих досліджень безпеки, наведених вище, алогенна PRP представляє низький ризик безпеки та може бути перевагою порівняно з механічними наборами PRP.
Алогенний PRP забезпечує готове рішення з відомою та постійною дозою тромбоцитів і значно зменшує проблеми безпеки та варіабельність дози, пов’язані з PRP, виготовленим механічно.
Veterinary Practice News
У Дарницькому районі столиці зафіксовано випадок сказу в кішки.
Про це повідомила пресслужба Київської міської державної адміністраціїз посиланням на Об’єднання ветеринарної медицини в Києві, передає Укрінформ.
Як зазначається, у відділ по боротьбі зі сказом тварин був доставлений труп кішки.
З’ясовано, що 22 вересня власник взяв тварину у волонтера на перетримку після проведення стерилізації та утримував її у клітці. 24 вересня під час годування кішка без провокації агресії вкусила господаря за руку.
Після цього він помітив зміни в поведінці тварини – відмова від їжі, майже повна відмова від води. Окрім того, кішка лежала та важко дихала. 28 вересня в першій половині дня вона померла.
Читайте також: У найчистішому озері Києва екологи знайшли рідкісну червонокнижну рослину
Результати досліджень патматеріалу підтвердили сказ. Потерпілий почав отримувати антирабічне лікування. Також фахівці вживають належних заходів для ліквідації захворювання.
Як повідомляв Укрінформ, у Дніпропетровській області цього року підтвердили 13 випадків сказу у безпритульних, домашніх та диких тварин.
https://www.ukrinform.ua/rubric-kyiv/3769880-u-kievi-zafiksuvali-vipadok-skazu-v-kiski.html
 

Записатись на прийом можно  за телефонами

+38 (050) 888-03-47;
+38 (093) 300-04-09;

Відгуки

У Вас работает врач от Бога, Елена Васильевна Марчук, с того света спасла нашего котомалыша. Всё время с нами на связи, все время следила за лечением, поддерживала. Только благодаря вашему профессионализму, наш малыш жив. Спасибо Вам огромное, за ваш труд.
Хочу выразить огромную благодарность врачам клиники за мою вредную любимую кошечку! У вас золотые руки и сердца! Езжу сюда уже около полутора лет и очень рада, что в свое время нашла эту клинику и доверила свое любимое животное ее специалистам. Врачи профессионалы своего дела, клиника обеспечена хорошим оборудованием для полноценного обследования вашего питомца, своей лабораторией, руководство заботится о комфортных условиях и надлежащем уходе за животными в стационаре.
Хочу выразить огромную благодарность Марчук Е., объездив много клиник, нашли спасение-внимание, забота, консультации дистанционно, правильно подобранное лечение и результат- кошь, которой давали от силы 6 месяцев-ОЖИЛА. Желаю Вам множество благодарных пациентов!

Записатись на прийом можно  за телефонами

+38 (050) 888-03-47;
+38 (093) 300-04-09;