КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ

Записатись на прийом можно  за телефонами

+38 (050) 888-03-47;
+38 (093) 300-04-09;

Дирофіляріоз у собак, котів і тхорів

 

Дирофіляріоз (дирофіляріоз), викликаний Dirofilaria immitis, в першу чергу вражає легеневі артерії, викликаючи запалення, судинну дисфункцію та легеневу гіпертензію. По-друге, це призводить до перевантаження правого боку серця і прогресуючої легеневої недостатності. Третинні проблеми включають аберантну міграцію дирофіляріозу, синдром Кавала, коагулопатії (ДВЗ-синдром) та серцеву недостатність. Більшість інфікованих собак уражаються субклінічно, але найпоширенішими клінічними ознаками є втрата ваги, непереносимість фізичних навантажень, кашель і утруднене дихання. Для усунення інфекції дирофіляріозу зазвичай потрібен меларсомін, органічна сполука миш’яку, що вводиться в/м у три ін’єкції. Хронічне застосування деяких макроциклічних лактонів з доксицикліном також було ефективним, коли меларсомін не можна застосовувати або він недоступний В Україні, дирофіляріоз – це єдиний трансмісивний гельмінтоз, який передається людині.

Часто уражаються види:

 1. Собаки

 2. Кішки

 3. Тхори

Дирофіляріоз (дирофіляріоз) викликається філярійним організмом Dirofilaria immitis. Проміжними господарями можуть служити не менше 70 видів комарів; Aedes, Anopheles і Culex є найпоширенішими родами, що діють як вектори.

Патентні інфекції можливі у численних видів диких тварин і тварин-компаньйонів. Водойми диких тварин включають вовків, койотів, лисиць, каліфорнійських морських левів (Zalophus californianus), сірих тюленів (Halichoerus grypus) і єнотів. У тварин-компаньйонів зараження дирофіляріозом діагностується переважно у собак і рідше у кішок і тхорів.

Дирофіляріатоз зазвичай реєструється в більшості країн з помірним, напівтропічним або тропічним кліматом, включаючи США, Канаду, Австралію, Латинську Америку та Південну Європу.

У тварин-компаньйонів ризик зараження найбільший у собак і котів, які утримуються на вулиці. Хоча будь-яка собака або кішка, в приміщенні або на вулиці, здатна бути інфікованою, більшість інфекцій діагностується у собак середнього та великого розміру віком від 3 до 8 років, які живуть на вулиці в ендемічних районах.

Інфіковані комарі можуть передавати дирофіляріози людям, але повідомлень про те, що такі інфекції стають патентними, немає. Дозрівання інфекційних личинок може прогресувати до такої міри, що вони досягають легенів, інкапсулюються і гинуть. Мертві личинки викликають гранулематозні реакції, звані «ураженнями монет», які видно при рентгенографії грудної клітки і можуть імітувати рентгенологічний вигляд раку легенів.

Рівень зараження дирофіляріозом у інших тварин-компаньйонів, таких як тхори та кішки, нижчий, але, як правило, паралельний показникам у собак у тому ж географічному регіоні. Не повідомлялося про вікову пристрасть у тхорів або кішок, але самці кішок були більш сприйнятливими, ніж самки. Заразитися можуть домашні і вуличні тхори і кішки. Інші інфекції у котів, наприклад, спричинені вірусом лейкозу котів або вірусом імунодефіциту котів, не є сприятливими факторами.

Життєвий цикл

Види комарів-переносників набувають мікрофілярій (неонатальна личинкова стадія), харчуючись інфікованим хазяїном. Після потрапляння в організм комара мікрофілярії розвиваються в першу личинкову стадію (L1). Потім вони линяють до другої личинкової стадії (L2) і знову до інфекційної третьої стадії (L3) у комара за ~1–4 тижні, залежно від температури навколишнього середовища. Ця фаза розвитку вимагає найкоротшого часу (10-14 днів), коли середня температура навколишнього середовища становить > 27 °C (81 °F), а відносна вологість повітря становить 80 %.

При дозріванні інфекційні личинки мігрують на статеві губи комара. У міру харчування комар інфекційні личинки вивергаються через кінчик статевої губи, а при невеликій кількості гемолімфи – на шкіру господаря. Личинки мігрують в рану від укусу, починаючи інтрассавцю фазу життєвого циклу. Типовий  комар роду Aedes може пережити повний розвиток < 10 личинок на комара.

У собак та інших сприйнятливих хазяїв інфекційні личинки (L3) линяють у четверту стадію (L4) за 3–12 днів. Залишаючись у підшкірній клітковині, черевній порожнині та грудній клітці протягом ~ 2 місяців, L4 зазнають останньої линьки на 50-70 день у молодих дорослих, потрапляючи в серце та легеневі артерії через ~70–120 днів після первинної інфекції.

Лише 2,5–4 см завдовжки після прибуття, дирофілярії швидко ростуть у межах легеневої судинної системи до дорослих форм (самці ~15 см завдовжки, самки ~25 см). Коли молоді дирофілярії вперше досягають легенів, кровотік змушує їх проникати в більш дистальні дрібні легеневі артерії каудальних часток легень. У міру зростання паразити займають все більші і більші легеневі артерії, зрідка переміщаючись в правий шлуночок і навіть передсердя, коли навантаження на дирофіляріоз високий. Самки гравіда виробляють мікрофілярії вже через 6 місяців після зараження, але частіше через 7-9 місяців після зараження.

Мікрофілярії виявляються у більшості інфікованих собак (~80%), які не отримують макролідної профілактики, але лише зрідка у тих собак, які перебувають на профілактичній профілактиці після інфікування. Кількість циркулюючих мікрофілярій погано корелює з тягарем дирофіляріозу дорослої самки. Дорослі дирофілярії зазвичай живуть 3–5 років, тоді як мікрофілярії можуть виживати до 2 років у собаки.

Більшість собак дуже сприйнятливі до дирофіляріозу, і більшість (в середньому 56%) експериментально введених інфекційних личинок (L3) розвиваються в дорослих особин. Тхори і кішки є сприйнятливими господарями, але рівень успішності зараження низький (в середньому 6% у кішок і 40% у тхорів).

У котів дорослий тягар часто становить лише один-три дирофіляріози. Рання загибель молодих дирофіляріозів після прибуття в легеневу судинну систему, мабуть, значною мірою відповідальна за синдром дирофіляріоз-асоційованого респіраторного захворювання (HARD) у котів. HARD не вимагає дозрівання дирофіляріозу, а обумовлений реакцією організму на вмираючих і мертвих незрілих дирофіляріозів. Коли дозрівання все ж відбувається, виживання дорослих дирофіляріозів у котів зазвичай не перевищує 2–3 років. У всіх тварин, здатних бути інфікованими, може відбуватися аберантна міграція личинок, що призводить до паразитарних уражень у ЦНС, оці, мошонці, порожнині очеревини та системній артеріальній системі, а також у вісцеральних та підшкірних ділянках.

Патогенез

Виразність серцево-легеневих патологічних змін у собак визначається наступними факторами:

 1. Чисельність і здоров’я дирофіляріозу

 2. Імунна відповідь хазяїна

 3. Тривалість зараження

 4. Рівень активності організатора

Живі дорослі дирофілярії спричиняють пряму механічну травму, а інші підозрювані фактори (наприклад, антигени та виділення), як вважається, безпосередньо подразнюють або стимулюють імунну систему господаря. Це пошкоджує інтиму судин, що призводить до проліферативного ендартеріїту та периваскулярної манжети запальними клітинами, включаючи інфільтрацію великої кількості еозинофілів.

Живі дирофілярії, схоже, мають імуносупресивну дію; Однак наявність мертвих дирофіляріозів призводить до більш важких судинних реакцій і подальших патологічних змін в легенях навіть на ділянках легкого, які безпосередньо не контактують з мертвими дирофіляріозами.

Тривалі інфекції — через пряме подразнення, смерть від дирофіляріозу та імунну відповідь — призводять до хронічних уражень і подальшого рубцювання.

Активні собаки, як правило, частіше хворіють на легеневу гіпертензію, ніж неактивні собаки. Часті фізичні навантаження посилюють патологічні зміни легеневої артерії та підвищують опір легеневої артерії (з подальшою легеневою гіпертензією) і, таким чином, можуть спровокувати явні клінічні ознаки, включаючи застійну серцеву недостатність (ЗСН).

Високий тягар дирофіляріозу найчастіше є результатом інфекцій, отриманих від численних контактів з комарами. Високе опромінення у молодих, наївних собак у помірному кліматі може призвести до тяжких інфекцій, що може спровокувати синдром порожнистої вени (каваль) через рік.

Загалом, через розмір дирофіляріозу та менші розміри легеневої судинної системи, маленькі собаки погано переносять інфекцію або лікування так добре, як великі собаки.

Медіатори запалення, пов’язані з дирофіляріозом, які індукують імунні реакції в легенях і нирках (наприклад, імунний комплексний гломерулонефрит), викликають вазоконстрикцію і, можливо, бронхоконстрикцію. Витікання плазми і медіаторів запалення з дрібних судин і капілярів викликає запалення паренхіми легенів і легке утворення некардіогенних набряків. Захворювання легеневої артерії порушує піддатливість судин, і це, зі зниженням здатності адекватно розширювати судини, призводить до збільшення швидкості кровотоку, особливо при фізичному навантаженні, і, як наслідок, зсувні напруги ще більше пошкоджують ендотелій. Процес пошкодження ендотелію, судинної дисфункції, збільшення швидкості течії, місцевої ішемії є порочним колом. Запалення з ішемією може призвести до незворотного інтерстиціального фіброзу.

Патологічні ураження легеневої артерії у кішок і тхорів схожі з такими у собак; Однак на дрібних артеріях розвивається більш виражена м’язова гіпертрофія. Тим не менш, легенева гіпертензія при ХСН у кішок зустрічається рідше, ніж у собак або тхорів. Артеріальні тромби, тромбоемболії, живі або мертві дирофіляріоли застрягають у легеневих артеріях або артеріолах, що призводить до ремоделювання судин з транзиторною або постійною, повною або частковою обструкцією. У кішок паренхіматозні зміни, пов’язані з мертвим дирофіляріозом, відрізняються від тих, що спостерігаються у собак і тхорів. Замість пошкодження альвеолярних клітин I типу, як у собак, у котів розвивається альвеолярно-клітинна гіперплазія II типу, яка може діяти як основний бар’єр для оксигенації. Найголовніше, що через обмежену ємність легеневих судин і подальші патологічні зміни тхори і кішки частіше, ніж собаки, гинуть в результаті зараження дирофіляріозом.

Вольбахія

Wolbachia pipientis

Роль ендосимбіотичних бактерій Wolbachia pipiens, які живуть внутрішньоклітинно всередині філярного паразита, все ще визначається. Однак ці бактерії беруть участь у патогенезі філяріозних захворювань, можливо, через вироблення ендотоксинів. Крім того, дослідження продемонстрували, що первинний поверхневий білок Wolbachia (WSP) індукує специфічну реакцію IgG у хазяїв, інфікованих D. immitis. Для ветеринарів найважливішим аспектом Wolbachia є її симбіотичний зв’язок з D. immitis. Ця бактерія необхідна для нормального дозрівання, розмноження та заразності дирофіляріозу. Якщо викорінити вольбахію, дирофіляріоз поступово гине, попередньо ставши стерильним. Цього можна досягти за допомогою лікування доксицикліном, який став важливою частиною арсеналу проти дирофіляріозу.

Клінічні результати

У собак дирофіляріоз в ідеалі виявляється за допомогою серологічних тестів до появи клінічних ознак, однак антигенемія дирофіляріозу та мікрофіляремія з’являються не раніше ~5 та 6,5 місяців після зараження відповідно. Коли собаки не отримують профілактичних ліків і не проходять належного тестування, інфекція та хвороба прогресують непомітно.

До клінічних ознак зараження дирофіляріозом відносять наступні:

 1. Кашель

 2. непереносимість фізичних навантажень

 3. неощадливість,

 4. Ціаноз

 5. задишка

 6. кровохаркання

 7. Непритомність

 8. колапс

 9. асцит (правобічна ХСН)

Частота і вираженість клінічних ознак корелюють зі ступенем легеневих патологічних змін і величиною активності тварини. Ознаки часто не спостерігаються у малорухливих собак, навіть незважаючи на те, що тягар дирофіляріозу може бути відносно високим. У інфікованих собак, які відчувають різке підвищення активності, наприклад, під час сезону полювання, можуть розвинутися явні клінічні ознаки. Так само загибель від дирофіляріозу та тромбоемболі провокують клінічні ознаки.

Собаки віком 5–7 років мають вищий ризик тяжкого дирофіляріозу, імовірно, через збільшення часу впливу та можливості розвитку захворювання. Інші супутні фактори здоров’я (наприклад, супутнє захворювання серцево-легеневої системи або інших органів) впливають на оцінку ризику. Ще одним важливим фактором є те, наскільки фізичні вправи можуть і будуть обмежені під час періоду відновлення.

Тяжкість клінічних ознак у інфікованих собак класифікується за чотирма стадіями (див. таблицю: Стадії зараження дирофіляріозом у собак). IV стадія включає собак з синдромом Кавала, при якому ретроградна міграція дирофіляріозу в правий шлуночок і передсердя, а також каудальні і черепні вени провокує недостатність тристулкового клапана на додаток до важкої легеневої гіпертензії. Результуюча серцева недостатність, гемоліз з пігментією, анемія та гепаторенальна дисфункція зливаються, утворюючи часто термінальний криз.

Клінічні прояви у котів і тхорів

Коти, інфіковані дирофіляріозом, можуть бути субклінічно уражені або демонструвати періодичний кашель, задишку, серцеву недостатність, блювоту, млявість, анорексію або втрату ваги Дивіться таблицю: Діагностичні тести, клінічні ознаки та лікування дирофіляріозу у собак, котів і тхорів.

Клінічні ознаки у котів зазвичай розвиваються протягом двох фаз життєвого циклу дирофіляріозу: поява молодих дирофіляріозів у легеневій судинній системі через ~3–4 місяці після зараження та загибель дорослих дирофілярій. Термін HARD відноситься до ознак незрілої інфекції дирофіляріозу.

Ранні ознаки пов’язані з гострою судинною та паренхіматозною запальною реакцією на новоприбулих молодих дирофіляріозів та подальшою загибеллю багатьох або всіх цих молодих особин. Цю початкову фазу часто помилково діагностують як астму або алергічний бронхіт.

Результати тестів на антиген дирофіляріозу у таких кішок негативні (виміряні антигени пов’язані зі зрілими самками дирофіляріозу) під час синдрому раннього еозинофільного пневмоніту, хоча результати тестів на антитіла зазвичай позитивні.

Незважаючи на те, що клінічні ознаки ще недостатньо добре охарактеризовані, вважається, що вони часто зникають, і вони можуть не з’являтися знову або мовчати місяцями. Було постульовано, що HARD сприяє довгостроковому пошкодженню легень, але це ще не доведено остаточно.

У котів, у яких є статевозрілі дирофіляріози, може спостерігатися періодична блювота, млявість, кашель, епізодична задишка та ХСН, що проявляється плевральним випотом. Смерть навіть одного дорослого дирофіляріозу може призвести до гострої дихальної недостатності та шоку, які можуть призвести до гострої смерті та бути наслідком тромбозу легенів або анафілактичного шоку.

Тхори більше, ніж кішки, імітують зараження дирофіляріозом собак за клінічними ознаками. Співвідношення маси тіла великого паразита до маси тіла хазяїна диктує, що у тхорів (і кішок) розвиваються клінічні ознаки з відносно невеликим тягарем дирофіляріозу. Тхори з дирофіляріозом можуть демонструвати один або кілька з наступних ознак:

 1. Втрата ваги

 2. Втоми

 3. Кашель

 4. Прискорене або утруднене дихання

 5. Шуми в серці

 6. Розширені та пульсуючі яремні вени (ХСН)

 7. Сірі і холодні слизові оболонки

 8. Асцит

 9. Плевральний випіт

 10. Непритомність

 11. Раптова смерть

Діагностика

 1. Серологічний аналіз: тест на антиген для кішок і собак, тест на антитіла для кішок

 2. Виявлення мікрофілярій: прямий мазок, модифікований тест Нотта, методика міліпорового фільтра

Виявлення дирофіляріозу у собак

Тест на виявлення антигену є кращим методом діагностики для рутинного скринінгу або при перевірці підозри на дирофіляріоз. Тестування на антиген є найбільш чутливим і специфічним методом діагностики, доступним ветеринарним лікарям. Тестування на мікрофілярії обмежене тим фактом, що ~20% інфікованих собак є амікрофіляремними. Цей відсоток ще вищий для собак, інфікованих дорослими дирофіляріозами, яким постійно щомісяця проводять макролідну профілактику, оскільки це вбиває мікрофілярії та індукує ембріостаз у зрілих самок дирофілярій.

Час проведення тестування на антиген має вирішальне значення. Необхідно враховувати період попереднього виявлення, оскільки ці тести виявляють лише дорослих самок дирофіляріозу. При цьому враховується час від контакту до сероконверсії (тобто позитивного результату тесту на антиген). Розумний інтервал становить 7 місяців після останнього можливого контакту. Немає сенсу перевіряти собаку на антиген або мікрофілярії до віку ~7 місяців. Щоб переконатися, що у цих молодих собак немає раніше набутої інфекції, їх слід перевірити через 6–7 місяців після початку профілактики дирофіляріозу. Для собак віком > 7 місяців, які не отримують профілактику дирофіляріозу, тестування слід проводити в цей час і через 7–12 місяців після початку лікування профілактичними засобами. Згодом рекомендуються щорічні тести на виявлення антигену.

Деякі експерти використовують термінологію «нижче виявлених меж» замість «негативних результатів», щоб підкреслити можливість того, що інфіковані дирофіляріозом домашні тварини з негативним результатом тесту можуть перейти на позитивний результат у міру дозрівання дирофіляріозу або що жіночі інфекції з невеликим тягарем можуть давати хибнонегативні результати.

Ступінь антигенемії безпосередньо пов’язана з кількістю наявних статевозрілих самок дирофіляріозу. Більшість собак, які мають більше двох дорослих самок дирофіляріозу, мають позитивний результат більшості доступних тестів. Для підозрюваних з низьким тягарем найбільш чутливими є комерційні лабораторні тести на титр мікролунок. Однак не існує тесту, який міг би точно визначити тягар дирофіляріозу. Тестування на мікрофілярії може бути корисним як додатковий тест у підозрілих випадках, які мають негативні результати тесту на антиген. Крім того, термічно оброблена сироватка, що тестується на антиген, може змінити хибнонегативний результат на позитивний. Нагрівання розщеплює комплекси досліджуваного антигену і антитіла (блокуючі антитіла), що утворюються проти антигенів паразита. Це вивільняє антиген, роблячи його доступним для виявлення.

Тестування на мікрофілярії більше не є основним засобом перевірки на дирофіляріоз. Тим не менш, це має цінність, оскільки невеликий відсоток собак, інфікованих дирофіляріозом, є антиген-негативними та мікрофілярій-позитивними, що дозволяє поставити пропущений діагноз. Надзвичайно важливо перевіряти наявність мікрофілярій, коли є позитивний результат тесту на антиген, у зв’язку з необхідністю розуміння мікрофіляріального тягаря і, отже, ризику реакції на перше введення макроциклічного лактону, а також для того, щоб, у разі його наявності, можна було усунути мікрофілярії, щоб не вплинути на ризик розвитку резистентності під час лікування макроциклічними лактонами.

У собак ехокардіографія відносно неважлива як діагностичний інструмент, хоча вона може дозволити оцінити пошкодження серця та продуктивність. Візуалізація дирофіляріозу в правих відділах серця та порожнистих венах пов’язана з інфекцією з високим тягарем із синдромом Каваля або без нього. Тяжка хронічна легенева гіпертензія спричиняє гіпертрофію правого шлуночка, сплощення перегородки, недовантаження лівих відділів серця, високошвидкісну трикуспідальну та легеневу регургітацію.

Результати на ЕКГ зазвичай є нормальними у інфікованих собак. Однак картини гіпертрофії правого шлуночка спостерігаються при тяжкій хронічній легеневій гіпертензії, часто пов’язаній з явною або загрозливою правобічною ХСН (асцитом). Порушення серцевого ритму зазвичай відсутні або слабо виражені, але фібриляція передсердь є випадковим серйозним ускладненням у собак.

Виявлення дирофіляріозу у кішок

 Діагноз дирофіляріозу у котів ґрунтується на анамнезах та фізикальних даних, індексі підозри, рентгенографії грудної клітки, ехокардіографії та результатах серологічних тестів. У кішок може з’явитися позитивний тест на антиген через 7-8 місяців після щеплення L3. Однак самі по собі тести на антиген вважаються занадто ненадійними (нечутливими, пропускають 25-50% зрілих інфекцій) в якості початкового скринінгового тесту для котів. Це відбувається при інфекціях унісекс (всі чоловічі), інфекціях з недостатньою кількістю статевозрілих самок для виявлення, а також у кішок з ХАРД. Тест на антиген у котів з HARD залишається негативним, якщо у дорослих особин не розвивається дирофіляріоз. У котів зі зрілими інфекціями також іноді виявляється тимчасово негативний тест, якщо тест проводиться до того, як розвинеться виявлена антигенемія. Тим не менш, тест на антиген настійно рекомендується проводити у кішок, у яких підозрюється зараження дирофіляріозом.

Антитіла до дирофіляріозу, що виробляються 90% інфікованих кішок, часто з’являються через 2-3 місяці після зараження L3 і, як правило, виявляються до 5 місяців. Однак антитіла можуть зберігатися в концентраціях, які можна виявити, протягом декількох місяців після смерті від дирофіляріозу. Крім того, антитіла, індуковані личинками, можуть зберігатися при перерваних інфекціях і після того, як була введена макролідна профілактика, вбиваючи ранні личинкові стадії. Таким чином, позитивний результат тесту на антитіла вказує на зараження личинками дирофіляріозу, і, можливо, ВАЖКУ, але не обов’язково зрілу інфекцію. У поєднанні з іншими провокаційними висновками, серопозитивність антитіл корисна для постановки клінічного діагнозу дирофіляріозу у кішок, і вона, безумовно, виявляє кішок, що знаходяться в групі ризику. Хибнопозитивних результатів перехресної реактивності з іншими паразитами не спостерігалося. Негативний результат тесту на антитіла вказує ≥ 90% ймовірність відсутності зрілої інфекції. Мікрофілярії у кішок виявляються рідко (< 10%), незалежно від способу виявлення.

Щорічний скринінг котів не є обов’язковим, але може дати інформацію для стурбованих власників котів. Для цієї мети кращий тест на антитіла, оскільки він виявляє кішок з дирофіляріозом і тих, хто знаходиться в групі ризику. Тест на антиген не підходить для скринінгу у котів через його низьку чутливість.

У котів дирофіляріоз часто можна візуалізувати за допомогою ехокардіографії. Це пов’язано з відносними розмірами дирофіляріозу та правого серця та легеневої артеріальної системи кішок. Дирофіляріоз, особливо у самок, досить довгі, щоб зайняти легеневі артерії, а також праве серце, де їх можна легко візуалізувати. Паралельні гіперехогенні лінії, що виробляються кутикулою дирофіляріозу, можуть спостерігатися в правих серцях і легеневих артеріях. Ехокардіографія більш важлива у кішок, ніж у собак, через підвищену складність діагностики у кішок (низька чутливість тесту на антиген і низьку специфічність тесту на антитіла до зрілої інфекції) і відносно високу чутливість ехокардіографії при виконанні досвідченим оператором.

У тхорів комерційні тести на антиген виявляють антиген дирофіляріозу в експериментальній інфекції вже через 5 місяців після зараження і ефективні в клінічних ситуаціях. Хибно-негативні результати можуть виникати, особливо у видів, які мають нижчий тягар дирофіляріозу (коти та тхори). Крім того, хоча тестування на мікрофілярії рідко буває корисним, дорослі дирофілярії часто можна виявити за допомогою ехокардіографії та неселективної ангіографії.

Допоміжні тести у котів, собак і тхорів

На додаток до тестів на антиген, антитіла та мікрофілярії у котів та собак іноді показані ЗАК, хімічний профіль, аналіз сечі та, зокрема, рентгенографія грудної клітки. Лабораторні дані часто в нормі. Еозинофілія і базофілія окремо або разом можуть виникати при дирофіляріатозе. Еозинофілія найчастіше спостерігається в той час, коли в легеневі артерії потрапляють личинки 5 стадії (молода особина). Згодом кількість еозинофілів варіює, але зазвичай є високою у собак з імуноопосередкованими прихованими інфекціями, особливо якщо розвивається еозинофільний пневмоніт (< 10% від загальної кількості інфекцій). Анемія у собак, інфікованих дирофіляріозом, виникає через хронічне запалення (зазвичай легке) і через гемоліз (більш важкий), що спостерігається з ускладненнями ДВС-синдрому та синдрому Кавала.

Гіперглобулінемія, обумовлена антигенною стимуляцією, може бути присутнім у собак і кішок. Гіпоальбумінемія у собак може бути пов’язана з протеїнурією при тяжкому імунокомплексному гломерулонефриті або з тяжким схудненням (як при серцевій кахексії). Активність АЛТ та лужної фосфатази в сироватці крові іноді підвищується, але погано корелює з порушенням функції печінки, ефективністю лікування дольтицидами або ризиком токсичності препарату. Аналіз сечі може виявити протеїнурію, яку можна кількісно визначити за співвідношенням концентрації білка в сечі. Зрідка важкий гломерулонефрит може призводити до гіпоальбумінемії і нефротичного синдрому. Собаки з гіпоальбумінемією, вторинною по відношенню до клубочкової хвороби, також втрачають антитромбін III і схильні до ризику тромбоемболічної хвороби. Гемоглобінурія пов’язана з синдромом Каваля і виникає при лізизмі еритроцитів в кровотоці.

У собак рентгенографія грудної клітки надає найбільше інформації про тяжкість захворювання і особливо важлива для пацієнтів із клінічними ознаками. Інфекції високого ризику характеризуються великим сегментом головної легеневої артерії та розширеними, звивистими каудальними дольовими легеневими артеріями. Також може спостерігатися збільшення правого шлуночка, яке поряд зі збільшенням легеневих артерій свідчить про легеневу гіпертензію. При тромбоемболії легеневої артерії та легеневому інфільтраті з еозинофілами (пневмоніт) нечітко окреслені паренхіматозні інфільтрати оточують каудальні дольові артерії, як правило, найбільш виражені в правій каудальній частці.

У кішок рідше зустрічаються зміни серця і легенева гіпертензія. У ~50% інфікованих кішок каудальні дольові артерії більші за відповідну вену і > в 1,6 рази більші за діаметр дев’ятого ребра в дев’ятому міжребер’ї. Плямисті паренхіматозні інфільтрати також можуть бути присутніми у котів з респіраторними ознаками. Основний сегмент легеневої артерії зазвичай не видно через його відносно серединного розташування.

У тхорів рентгенографія може продемонструвати зміни серця і легеневої артерії, сумісні з дирофіляріозом. Крім того, дорослих дирофіляріозів часто можна побачити за допомогою ехокардіографії та неселективної ангіографії.

Лікування у собак

 1. Доксициклін, роздільна доза меларсоміну та обмеження фізичних навантажень є найбільш ефективними

 2. Нонарсенові протоколи з використанням івермектину можуть бути використані у випадках неефективності меларсоміну або фінансових обмежень

Оцінка перед лікуванням

Ступінь оцінки преадельтицидів варіюється залежно від клінічного стану собаки, ймовірності супутніх захворювань, які можуть вплинути на результат лікування, здатності власника обмежувати фізичні вправи собаки та міркувань вартості. Клінічні лабораторні дані слід збирати вибірково, щоб доповнити інформацію, отриману в результаті ретельного збору анамнезу, фізикального обстеження, тестів на антиген і мікрофілярій, а також часто рентгенографії грудної клітки.

Двома важливими змінними, які, як відомо, безпосередньо впливають на ймовірність тромбоемболічних ускладнень після лікування та результат лікування, є ступінь супутнього захворювання легеневих судин та поточний тягар дирофіляріозу. Оцінка серцево-легеневого статусу незамінна для оцінки прогнозу собаки. Тромбоемболічні ускладнення легеневої артерії після лікування дорослими найчастіше виникають у сильно інфікованих собак, які вже мають клінічні та рентгенологічні ознаки тяжкого захворювання легеневих судин, особливо за наявності тяжкої легеневої гіпертензії та ХСН.

Не існує ефективного способу визначення дирофіляріозу, крім прямої ехокардіографічної візуалізації. У більшості випадків цей тест не виправдовується.

Перед лікуванням дорослим собакам, інфікованими дирофіляріозом, проводять обстеження та оцінюють на ризик постадельтицидної тромбоемболії. Ризик можна класифікувати наступним чином:

 1. Низький ризик тромбоемболічних ускладнень, легке дирофіляріозне навантаження та відсутність ознак ураження паренхіматозних або легеневих судин

 2. Високий ризик тромбоемболічних ускладнень

Собаки в категорії низького ризику в ідеалі повинні відповідати наступним умовам: молоді, без клінічних ознак, з нормальними результатами рентгенографії грудної клітки, з низькою концентрацією циркулюючого антигену або негативним результатом тесту на антиген з циркулюючими мікрофіляріями, без дирофілярій, візуалізованих за допомогою ехокардіографії, без супутніх захворювань, а також з власниками, здатними повністю обмежити фізичні навантаження. До групи низького ризику також належать собаки, які раніше проходили лікування від дорослих, але залишаються антиген-позитивними (передбачуваний низький тягар дирофіляріозу).

У собак з майже нормальними результатами рентгенографії грудної клітки може розвинутися тяжка тромбоемболічна хвороба, яка найчастіше виникає, коли фізичні навантаження не обмежені.

До собак з високим ризиком тромбоемболічних ускладнень належать собаки з ознаками, пов’язаними з дирофіляріозом (наприклад, кашель, задишка, асцит), аномальні результати рентгенографії грудної клітки, висока концентрація циркулюючого антигену, дирофіляріоз візуалізується за допомогою ехокардіографії, супутнє захворювання та незначна ймовірність того, що власники обмежать фізичні вправи.

Після оцінки, оцінки ризику та фінансових міркувань вибирається лікування адоросліцидами. Ці підходи (див. Таблицю: Посібник з вибору терапевтичного протоколу дирофіляріозу), перераховані в порядку від найвищого до найнижчого щодо безпеки, ефективності, тривалості лікування та вартості, є наступними:

 1. Лабораторне та рентгенологічне обстеження, доксициклін, роздільна доза меларсоміну (три дози), обмеження фізичного навантаження

 2. Доксициклін та роздільна доза меларсоміну (три дози), обмеження фізичних навантажень

 3. Роздільна доза меларсоміну (три дози), конфайнмент

 4. Дві дози меларсоміну, суворе ув’язнення

 5. Нонарсенік адulтицид: доксициклін (10 мг/кг, PO, кожні 12 годин протягом 4 тижнів), з івермектином, мільбеміцином, селамектином або моксідектином, що призначається в профілактичній дозі кожні 30 днів протягом 3 місяців (зі зниженням фізичної активності)

 6. Нонарсенікальний адултицид («повільне знищення»): профілактичне дозування івермектину, мільбеміцину, селамектину або моксідектину (не рекомендується)

Стабілізація перед лікуванням

Собак з високим ризиком ускладнень слід стабілізувати перед введенням меларсоміну. Лікування індультицидами часто призводить до погіршення легеневих або серцевих ознак, оскільки дирофіляріоз гине.

Стабілізуюче лікування включає утримання в клітці, кисень, кортикостероїди та доксициклін протягом 1–2 місяців перед початком протоколу лікування роздільною дозою меларсоміну. Застосування доксицикліну та протокол розділеної дози зменшують побічну реакцію на вмираючий дирофіляріоз.

Синдром Каваля виникає в результаті ретроградної міграції дирофіляріозу в праве передсердя і великі вени і, як правило, є результатом різкого падіння серцевого викиду, як це може статися при тромбозі легеневої артерії. Тяжка легенева гіпертензія ускладнюється дирофіляріозом, спричиненим витоком трикуспідального клапана, гемолізом та ураженням печінки та нирок.

При синдромі Каваля видалення дирофіляріозу з правого передсердя та отвору тристулкового клапана, як правило, необхідне для порятунку життя собаки. Це може бути досягнуто за допомогою легкої седації, місцевої анестезії та жорстких або гнучких алігаторових щипців або внутрішньосудинного пастки, що вводиться переважно через праву зовнішню яремну вену. Під флюороскопічним контролем, якщо він доступний, інструмент слід продовжувати здавати до тих пір, поки дирофіляріоз не перестане бути вилученим. Відразу після успішної операції клінічні ознаки повинні зменшитися або зникнути.

Інфузійна терапія може знадобитися критично хворим, гіповолемічним собакам для відновлення гемодинамічної та ниркової функції. Після повного одужання після операції проводиться лікування адутицидами для усунення залишилися дирофіляріозів. Особливу обережність слід проявити, якщо багато дирофіляріоз все ще візуалізуються за допомогою ехокардіографії.

Лікування миш’яком (меларсоміном) адутицидами

Єдиним схваленим дирофіляріозом є меларсоміну дигідрохлорид, який варіабельно ефективний проти зрілих (дорослих) і статевонезрілих дирофіляріозів обох статей, причому самці дирофіляріозу більш сприйнятливі. Меларсомін вводять у дозі 2,5 мг/кг, глибоко в/м у череві епаксіальної (поперекової) мускулатури в ділянці третього-п’ятого поперекових хребців.

Приблизно у третини собак спостерігаються місцеві ознаки болю, набряку, болючості при русі або, рідко, стерильний абсцед у місці ін’єкції. Місцевий фіброз не є рідкістю (і є причиною націлювання на черево епаксіальної мускулатури).

При стандартному використанні процедуру повторюють на протилежному боці через 24 години для собак з низьким ризиком ускладнень лікування. Однак, щоб зменшити небезпеку тромбоемболії, двофазне (також зване «роздільною дозою» або «тридозовим» методом) лікування настійно рекомендується для собак із групи ризику і, власне, для всіх пацієнтів, якщо міркування вартості не забороняють такий підхід. За цим протоколом вводять одноразову ін’єкцію меларсоміну, а потім дві ін’єкції з інтервалом у 24 години, через інтервал не менше 30 днів. Американське товариство дирофіляріозу рекомендує цю тридозову альтернативну схему, незалежно від стадії захворювання або категорії ризику.

Обмеження фізичних навантажень має важливе значення після початку лікування, щоб мінімізувати ризик тромбоемболії легеневої артерії через мертвих і вмираючих дорослих дирофіляріозів. Подальші переваги накопичуються при додаванні лікування доксицикліном.

В даний час ідеальним підходом до лікування адельтицидами є профілактичне введення доксицикліну (10 мг/кг, PO, кожні 12 годин протягом 30 днів; знижена до 5 мг/кг, PO, кожні 12 годин, якщо вони не переносяться) та макроциклічний лактон профілактично у стандартній профілактичній дозі та з частотою. Через 2 місяці починають ін’єкції аulticide (меларсомін у дозі 2,5 мг/кг, в/м), якщо дозволяє стан собаки. У цей період також можна призначати щоденні кортикостероїди зі зменшенням дози для зменшення запальних уражень легень від вмираючих дирофіляріозів та меларсоміну.

Незважаючи на те, що фізичні навантаження зведені до мінімуму з дня встановлення діагнозу, режим у клітці необхідно дотримуватися з дня кожної первинної ін’єкції протягом 4–6 тижнів. Якщо стан собаки дозволяє, ін’єкції меларсоміну повторюють через 1 місяць (2 ін’єкції з інтервалом у 24 години), з тією ж схемою призначеного обмеження фізичних навантажень. Якщо після першої ін’єкції у собаки спостерігається значне пошкодження легень внаслідок смерті від дирофіляріозу, другу і третю ін’єкції можна відкласти на невизначений термін.

Собаки з високим тягарем дирофіляріозу схильні до ризику серйозних респіраторних ускладнень. Оскільки лише ~50% дирофіляріозів гинуть після першої ін’єкції, а антигенне навантаження дирофіляріозу було знижено доксицикліном вольбачіостату, кумулятивний вплив емболій дирофіляріозу на тяжко хворі легеневі артерії та легені зменшується. Такий підхід знищує більший відсоток дорослих дирофіляріозів, ніж стандартний протокол із двома дозами.

Про корисність та доцільність різних протоколів лікування дивіться таблицю: Посібник з вибору терапевтичного протоколу дирофіляріозу.

Відновлення після лікування

Після ін’єкцій меларсоміну необхідно обмежити фізичні вправи протягом 4–6 тижнів, щоб мінімізувати легеневі тромбоемболічні ускладнення. Побічні ефекти меларсоміну в іншому випадку обмежуються місцевим запаленням, кашлем, короткочасною субфебрильною лихоманкою та слинотечею. Печінкова та ниркова токсичність спостерігається рідко, якщо взагалі спостерігається.

Лікування у кішок

В даний час не існує ні задовільного, ні затвердженого підходу до лікування дирофіляріозу у котів; Тому всі кішки в регіонах, ендемічних по собачому дирофіляріозу, повинні отримувати медикаментозну профілактику.

Інфекції, ймовірно, частіше смертельні у котів, ніж у собак; Однак вважається, що деякі кішки виживають після інфекції без явних клінічних ознак. Вважається, що тривалість життя дорослих дирофіляріозів у кішок становить ~ 2 роки, тому можливе спонтанне одужання. Коти можуть залишатися субклінічно ураженими, відчувати епізодичне блювання або задишку (що нагадує астму), раптово помирати від тромбоемболії легеневої артерії або анафілактоїдної реакції, або, рідко, у них розвивається ХСН.

Оскільки не існує безпечного або схваленого аulticide для котів, багато з них лікуються консервативно з обмеженням активності та лікуванням кортикостероїдами, такими як преднізолон (1–2 мг/кг, PO, кожні 24–48 годин; дозування зведено до мінімуму, наскільки це можливо). Стероїди зменшують вираженість блювоти і респіраторні ознаки. Є надія, що епізоди легеневих ускладнень не виявляться смертельними, оскільки дирофіляріоз гине. За винятком послідовного додаткового інфікування, 25–50% котів можуть вижити при такому підході. Для моніторингу стану можна використовувати серійне тестування на антиген та антитіла (з інтервалом 6–12 місяців).

Хоча немає підтверджуючих даних, можна теоретично припустити, що введення доксицикліну (10 мг/кг, кожні 12 годин протягом 30 днів) та івермектину (24 мкг/кг, кожні 30 днів) може спричинити деградацію дирофіляріозу та контрактуру в інфікованих котів, тим самим зменшуючи ймовірність катастрофічних наслідків загибелі дирофіляріозів. Макроциклічний лактон також захистить кішку від додаткової інфекції.

Хірургічне вилучення дирофіляріозу з правого передсердя, правого шлуночка та порожнистих вен за допомогою яремної венотомії можна спробувати у котів, у яких дирофіляріоз виявляється за допомогою ехокардіографії. Ендоскопічний кошик, малий барабан або щітка з кінського волосу також можуть бути просунуті через праву яремну вену під час рентгеноскопії. Кішки при ХСН були вилікувані шляхом видалення дирофіляріозу.

Профілактика

Зараження дирофіляріозом, як правило, можна повністю запобігти за допомогою макролідної профілактики. Рекомендується цілорічна профілактика у собак, починаючи з 6-8-тижневого віку. У цьому віці тестування не потрібне, тому що наявність статевозрілих самок дирофіляріозу необхідна для отримання позитивного тесту на дирофіляріоз (антиген або мікрофілярія). Коли профілактика починається після 7-місячного віку, рекомендується тест на антиген і тест на наявність мікрофілярій, а потім ще один тест на антиген через 6-7 місяців. Ця серія тестів допоможе уникнути непотрібних затримок у виявленні субклінічних інфекцій, а також потенційної плутанини щодо ефективності профілактичної програми, оскільки до початку хіміопрофілактики неможливо визначити, чи існувала інфекція до початку хіміопрофілактики.

Препарати профілактичних молекул дирофіляріозу макролідів (макроциклічного лактону), івермектину, мільбеміцину оксиму, моксідектину та селамектину, є безпечними та ефективними за призначенням для всіх порід собак. Продукція, що продається, може містити додаткові хімічні речовини, що охоплюють різні спектри паразитів, включаючи паразитів шлунково-кишкового тракту та ектопаразитів.

При затвердженому дозуванні мільбеміцин швидко вбиває мікрофілярії, а при високих концентраціях мікрофілярій може виникнути шокова реакція. Таким чином, мільбеміцин не слід призначати без ретельного моніторингу або профілактичної попередньої обробки (стероїди, антигістамінні препарати або обидва) як профілактичний засіб у собак з великою кількістю мікрофілярій. За таких обставин слід з обережністю застосовувати всі макроциклічні лактони.

Профілактика дирофіляріозу також рекомендована всім кішкам в ендемічних регіонах, незалежно від статусу житла, через потенційні серйозні наслідки зараження. Проведення тестування на мікрофілярію у котів перед початком профілактики не потрібне, оскільки у кішок відсутня або невелика кількість мікрофілярій, а за наявності мікрофілярій їх присутність зазвичай є тимчасовою. Івермектин (24 мкг/кг, кожні 30 днів) для котів безпечний та ефективний, а також ефективний проти анкілостом. Профілактику слід починати у кошенят у віці 6 тижнів і продовжувати протягом усього життя.

Таблетки зі смаком мільбеміцину оксим (1,3 мг/кг, PO, кожні 30 днів) дозволені для використання у котів для профілактики дирофіляріозу та боротьби з анкілостомами, аскаридами та власоглавами.

 

Записатись на прийом можно  за телефонами

+38 (050) 888-03-47;
+38 (093) 300-04-09;

Відгуки

У Вас работает врач от Бога, Елена Васильевна Марчук, с того света спасла нашего котомалыша. Всё время с нами на связи, все время следила за лечением, поддерживала. Только благодаря вашему профессионализму, наш малыш жив. Спасибо Вам огромное, за ваш труд.
Хочу выразить огромную благодарность врачам клиники за мою вредную любимую кошечку! У вас золотые руки и сердца! Езжу сюда уже около полутора лет и очень рада, что в свое время нашла эту клинику и доверила свое любимое животное ее специалистам. Врачи профессионалы своего дела, клиника обеспечена хорошим оборудованием для полноценного обследования вашего питомца, своей лабораторией, руководство заботится о комфортных условиях и надлежащем уходе за животными в стационаре.
Хочу выразить огромную благодарность Марчук Е., объездив много клиник, нашли спасение-внимание, забота, консультации дистанционно, правильно подобранное лечение и результат- кошь, которой давали от силы 6 месяцев-ОЖИЛА. Желаю Вам множество благодарных пациентов!

Записатись на прийом можно  за телефонами

+38 (050) 888-03-47;
+38 (093) 300-04-09;