КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ

Записатись на прийом можно  за телефонами

+38 (050) 888-03-47;
+38 (093) 300-04-09;

Що таке брахіцефальний синдром прохідності дихальних шляхів у собак?


Брахіцефалічний – це термін, який відноситься до порід собак з укороченими мордами і плоскими мордами. Термін «брахіцефал» походить від грецьких слів brachy, що означає короткий, і cephalic, що означає голова.
Синдром брахіцефалічних дихальних шляхів відноситься до специфічної комбінації аномалій, що впливають на дихальні шляхи та дихання собаки. Ці аномалії є результатом селективного розведення для надання собаці “мімімішного” зовнішнього вигляду. Їхнє унікальне “засмучене” обличчя є результатом укорочення черепа, лицьових і носових кісток. Це структурне вкорочення обличчя також призводить до анатомічних змін у горлі та дихальних шляхах, створюючи брахіцефалічний синдром дихальних шляхів.

Зокрема, під цим станом мається на увазі поєднання трьох функціональних відхилень:

 1. Стенотичні ніздрі: маються на увазі вузькі ніздрі або маленькі ніздрі. Це призводить до зниження здатності дихати носом і обмеження потоку повітря, що призводить до посилення задишки та підвищення ризику перегріву.

 2. Подовжене м’яке піднебіння: м’яке піднебіння – це частина піднебіння, що складається з тканини, яка відокремлює носовий прохід від ротової порожнини. Враховуючи коротшу морду брахіцефалів, м’яке піднебіння часто занадто довге для довжини рота. Надлишок клаптів потрапляє в горло, викликаючи звуки хропіння і блокуючи потік повітря в трахею і легені. 

 3. Вивернуті гортанні мішки: У нормальній анатомії в задній частині горла є дві невеликі кишені (мішечки). У собак-брахіцефалів спостерігається підвищене зусилля для дихання через стенотичні ніздрі та подовжене м’яке піднебіння. Це підвищене зусилля для дихання може призвести до того, що мішечки вивернуться навиворіт і ще більше заблокують дихальні шляхи. 

Додаткові стани, пов’язані з прохідністю дихальних шляхів, до синдрому брахіцефалічних дихальних шляхів включають:

 1. Гіпопластична трахея: це означає, що трахея, або трахея, вроджено менша в діаметрі, ніж зазвичай. Через це собакам може бути важче вдихати достатню кількість повітря з кожним вдихом (наприклад, дихати через соломинку). 

 2. Колапс гортані: гортань, або голосова коробка, може бути пошкоджена хронічним навантаженням на хрящ через надмірну роботу, щоб дихати. Колапс гортані призводить до ще більшої закупорки дихальних шляхів і потенційно проблем з диханням.

 

Які породи собак вважаються брахіцефалами?

 1. Аффенпінчер

 2. Бостон-тер’єр

 3. Боксер

 4. Бульмастиф

 5. Брюссельський гриффон

 6. Кане-корсо

 7. Чау-чау

 8. Бордоський дог

 9. Англійський бульдог

 10. Англійський той-спанієль

 11. Французький бульдог

 12. Японський хін

 13. Лхаса Апсо

 14. Пекінес

 15. Мопс

 16. Ши-тцу

Симптоми брахіцефального синдрому дихальних шляхів

Клінічні ознаки, як правило, пов’язані із закупоркою верхніх дихальних шляхів через вроджені анатомічні стани, що спричиняють брахіцефалічний синдром дихальних шляхів. Симптоми можуть варіюватися від легких до важких і включати:

 1. Гучне дихання

 2. Хропіння

 3. Блювотні позиви

 4. Кашель

 5. Проблеми з диханням або підвищені зусилля при диханні

 6. Непереносимість фізичних навантажень (легко втомлюється при фізичному навантаженні)

 7. Задишка

 8. Здуття живота або блювота через заковтування занадто великої кількості повітря

 9. Перегрів

 10. Бліді або сині ясна

 11. Колапс

Причини брахіцефального синдрому дихальних шляхів

Синдром брахіцефалічних дихальних шляхів – це генетичне захворювання, що виникає в результаті навмисного розведення собак з  надмірно короткими або плоскими мордами. Їхні анатомічно вкорочені голови призводять до структурних змін у горлі та дихальних шляхах, що може спричинити проблеми з диханням і зробити цих собак схильними до перегріву.

Як ветеринари діагностують брахіцефальний синдром дихальних шляхів

Діагноз значною мірою ґрунтуватиметься на породі собаки, клінічних ознаках і результатах фізичного обстеження, таких як стенотичні ніздрі (звужені ніздрі). Класичний дихальний шум, що характеризується як низький звук типу хропіння, званий стертором, може відзначатися у собак із синдромом брахіцефалічних дихальних шляхів.

Ваш ветеринар може провести огляд ротової порожнини, щоб оцінити наявність подовженого м’якого піднебіння та вивернутих гортанних мішків. Рентген шиї та грудної клітки також може візуалізувати стан трахеї та оцінити серце та легені. Загальний аналіз крові, біохімічний аналіз крові в сироватці крові та аналіз сечі, ймовірно, будуть рекомендовані для базової оцінки.

Лікування брахіцефального синдрому дихальних шляхів

Медикаментозне лікування може бути варіантом, якщо клінічні ознаки виражені слабо або нечасті. Надмірна вага погіршує симптоми, тому медичне лікування брахіцефального синдрому дихальних шляхів включає втрату ваги, якщо ваш собака має надмірну вагу або ожиріння. Спека та вологість можуть погіршити клінічні ознаки, тому слід подбати про обмеження часу перебування на вулиці в спекотні літні дні. Надмірні фізичні навантаження можуть також посилити брахіцефалічний синдром дихальних шляхів.

Якщо ваш собака має проблеми з диханням під час візиту до ветеринара, можна використовувати м’які заспокійливі засоби, щоб допомогти собаці заспокоїтися та легше дихати. У разі необхідності може бути розпочата додаткова терапія, що включає стероїди, кисень та охолоджуючі заходи, призначені для полегшення гострого респіраторного дистрес-синдрому. Також можуть бути призначені ліки для усунення будь-яких шлунково-кишкових симптомів, таких як блювота.

Хірургічне втручання може бути розглянуто, якщо структурні аномалії суттєво впливають на якість життя вашого собаки, з часом погіршуються або призводять до небезпечних для життя проблем з диханням через закупорку верхніх дихальних шляхів. Небезпечним для життя буде визначено більше одного епізоду, коли ваш вихованець мав проблеми з диханням і потребував медичної допомоги.  Для полегшення ознак брахіцефального синдрому дихальних шляхів зазвичай потрібні численні процедури, які включають:

 1. Резекція стенотичних ніздрів: хірургічне розширення ніздрів.

 2. Резекція м’якого піднебіння (стафілектомія): хірургічне обрізання м’якого піднебіння для вкорочення тканини.

 3. Видалення гортанного мішка: Видалення вивернутих мішків.

Всі три процедури можна виконувати одночасно, і це, як правило, найбільш рекомендовано. У більшості собак з брахіцефальний синдром дихальних шляхів діагностується до 4 років, але хірургічна корекція може проводитися вже в 4-місячному віці. Рання діагностика та хірургічне втручання можуть допомогти зменшити ускладнення хронічного захворювання верхніх дихальних шляхів, такі як колапс гортані, що розвивається. Якщо у вас брахіцефалічна порода, обговоріть брахіцефалічний синдром дихальних шляхів зі своїм ветеринаром і чи є ваша собака можливим кандидатом на операцію.

Писляопераційне відновлення та лікування синдрому брахіцефалічних дихальних шляхів

Собаки, які перенесли брахіцефальну операцію на дихальних шляхах, ретельно спостерігаються після операції, оскільки можливі запалення та кровотеча. Як правило, вони залишаються госпіталізованими у 24-годинному відділенні інтенсивної терапії протягом 1-2 днів для спостереження.

Прогноз сприятливий для молодих собак, і більшість власників домашніх тварин бачать значне поліпшення їх дихання та здатності до фізичних навантажень. Однак прогноз може бути більш обережним у літніх собак із хронічними проблемами з диханням в анамнезі, особливо якщо у них почав розвиватися колапс гортані. У випадках прогресуючого колапсу гортані може знадобитися введення трубки в шию (постійна трахеостомія), щоб забезпечити поліпшення дихання.

Для довгострокового лікування дуже важливо підтримувати відповідну вагу у собак-брахіцефалів та не допускати ожиріння.  Консультація з ветеринарним лікарем щодо цільової ваги та, за необхідності, плану схуднення може бути дуже корисною.

Завжди слід бути гранично обережним, щоб собаки-брахіцефали не перегрівалися. Рекомендуються мінімальна активність та обмеження перебування на вулиці під час спекотної та вологої погоди, а також наявність вдома свіжої води для собаки та вільний доступ до тіні.

 

 

Записатись на прийом можно  за телефонами

+38 (050) 888-03-47;
+38 (093) 300-04-09;

Відгуки

У Вас работает врач от Бога, Елена Васильевна Марчук, с того света спасла нашего котомалыша. Всё время с нами на связи, все время следила за лечением, поддерживала. Только благодаря вашему профессионализму, наш малыш жив. Спасибо Вам огромное, за ваш труд.
Хочу выразить огромную благодарность врачам клиники за мою вредную любимую кошечку! У вас золотые руки и сердца! Езжу сюда уже около полутора лет и очень рада, что в свое время нашла эту клинику и доверила свое любимое животное ее специалистам. Врачи профессионалы своего дела, клиника обеспечена хорошим оборудованием для полноценного обследования вашего питомца, своей лабораторией, руководство заботится о комфортных условиях и надлежащем уходе за животными в стационаре.
Хочу выразить огромную благодарность Марчук Е., объездив много клиник, нашли спасение-внимание, забота, консультации дистанционно, правильно подобранное лечение и результат- кошь, которой давали от силы 6 месяцев-ОЖИЛА. Желаю Вам множество благодарных пациентов!

Записатись на прийом можно  за телефонами

+38 (050) 888-03-47;
+38 (093) 300-04-09;